Czy należy poszerzyć zakres obrony koniecznej?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2017 15:00
Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło projekt zmian w Kodeksie karnym, które rozszerzają zakres obrony koniecznej. Na ile istotna jest to zmiana i co będzie oznaczała?
Audio
  • Dyskusja o zmianie prawa dotyczącego obrony koniecznej (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
Czy należy poszerzyć zakres obrony koniecznej?
Foto: Glow Images/East News

Sebastian Kaleta, rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości, tłumaczył w Trójce, że zmiana będzie polegała na dodaniu przepisu dotyczącego napaści w domu. - Czyli osoba, która zostanie zaatakowana we własnym domu, lokalu, czy ogrodzie przylegającym do domu, będzie miała większą pewność, że w razie odparcia ataku ze strony napastnika, nie poniesie odpowiedzialności karnej. To bardzo istotna zmiana - mówił Sebastian Kaleta.

Tymczasem mecenas Beata Cywińska podkreślała, że problem polega na tym, iż przekroczenie granic obrony koniecznej to kwestia bardzo cenna. - Należy zważyć, czy środek, który został zastosowany, jest współmierny do niebezpieczeństwa, które nam grozi. I to te zapisy rodzą najwięcej problemów - tłumaczyła mecenas dodając, że jej zdaniem proponowana zmiana jest "kosmetyczna".

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której bliżej omawialiśmy zagadnienie obrony koniecznej i jej granic. Dodatkowo słuchacze Trójki dzielili się m.in. swoimi doświadczeniami w tym temacie. Poniżej znaleźć można także wyniki sondy przeprowadzonej w trakcie audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: mecenas Beata Cywińska (kancelaria BBC Borkowski i Cywińska), Sebastian Kaleta (rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości), Wojciech Kulesza (Uniwersytet SWPS), Sławomir Steinborn (Katedra Prawa Procesowego i Kryminalistyki Uniwersytetu Gdańskiego), dr Mariusz Sokołowski (Katedra Nauk o Bezpieczeństwie, Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 4.05.2017 
Godzina emisji: 12.08

ei/fbi