Kary dla pieszych z telefonem?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2017 14:00
To duży problem i ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jakże często pieszy na pasach zamiast uważać wpatruje się w ekran ukochanego smartfona...
Audio
  • Kary dla pieszych z telefonem? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: tommaso79/shutterstock.com

Czy osobom, które korzystają z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię, powinien grozić mandat? Używanie telefonów przez kierowców, rowerzystów podczas jazdy, a także pieszych to problem światowy. Nie ma wątpliwości, że przyczyną wielu wypadków jest brak uwagi.

- Edukacja i przekonywanie do bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym może czasem przynieść lepsze efekty niż wymierzanie twardych kar - mówi Konrad Romik, sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Drogowego.

Redaktor naczelny portalu BRD24 Łukasz Zboralski twierdzi, że w dużych miastach jedynie 10 proc. wypadków drogowych z pieszymi jest spowodowanych przez pieszych, a aż 90 proc. przez kierowców. - Jaki promil z tych 10 proc. pieszych spowodowało wypadek przez korzystanie ze smartfona? Nie wyciągajmy na nich od razu maczugi - twierdzi.

Co na ten temat sądzą słuchacze? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Konrad Romik (sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Drogowego), Ryszard Stefański (Uczelnia Łazarskiego), Ryszard Fonżychowski (ekspert ds. ruchu drogowego), Łukasz Zboralski (redaktor naczelny portalu BRD24), Sławomir Gołębiowski (wieloletni biegły sądowy zajmujący się wypadkami drogowymi), Michał Nowotyński (portal PolskieDrogi)
Data emisji: 10.05.2017 
Godzina emisji: 12.08

fbi/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w czasie audycji:

Czytaj także

Potrzeba surowszych kar dla kierowców?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 13:48
Zaostrzone kary za przestępstwa w ruchu drogowym prawdopodobnie niebawem będą obowiązywać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy należy poszerzyć zakres obrony koniecznej?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2017 15:00
Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło projekt zmian w Kodeksie karnym, które rozszerzają zakres obrony koniecznej. Na ile istotna jest to zmiana i co będzie oznaczała?
rozwiń zwiń