Czy mamy problem z uczciwym traktowaniem podatnika?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 18:56
Od stycznia do października ubiegłego roku organy podatkowe i skarbowe wstrzymały ponad trzy miliardy dwieście milionów złotych zwrotów VAT. Problem w tym, że w imię potrzebnej oczywiście walki z wyłudzeniami uderza się w uczciwe firmy.
Audio
  • Czy mamy problem z uczciwym traktowaniem podatnika? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Glow Images/East News

Wiele z nich musi ogłosić upadłość, także i dlatego, że na rozstrzygnięcie w sądach czekają latami. - Patologie się zdarzają, próbujemy z nimi walczyć, mam nadzieję, że robimy to coraz bardziej skutecznie - mówi prof. Tomasz Strąk, dyrektor Departamentu Poboru Podatków w Ministerstwie Finansów. - Zmiany organizacyjne, metodyczne i narzędziowe mają do minimum ograniczyć ryzyko tego typu postępowań - dodaje i tłumaczy w audycji, z jakich powodów wstrzymany zostaje zwrotu podatku.

- Czy panu wiceministrowi nie przyszło do głowy, że w Ministerstwie Finansów należałby powołać komórkę, która weryfikowałaby rzetelność i uczciwość urzędników skarbowych - pyta Stanisława Kujawa, prezes firmy Nexa, która upadła z powodu niezwróconego VAT i podkreśla, że "nie dostrzega żadnych zmian w postępowaniu urzędników, którzy byli i nadal są bezkarni, nie odpowiadają za cokolwiek".

Jak wygląda obecnie sytuacja gościa Trójki? Co na temat wstrzymywania zwrotu podatku sądzą nasi słuchacze i zaproszeni do audycji eksperci? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: prof. Tomasz Strąk (dyrektor Departamentu Poboru Podatków w Ministerstwie Finansów), Stanisław Kujawa (prezes upadłej firmy Nexa), Jarosław Janecki (główny ekonomista Société Générale), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan), prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz (Kolegium Nauk Ekonomiczno-Społecznych Politechniki Warszawskiej), Roman Przasnyski (główny analityk Gerda Broker)
Data emisji: 11.05.2017 
Godzina emisji: 12.07

mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w czasie audycji:

Czytaj także

Czy wątpliwości są rozstrzygane na korzyść podatnika?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 14:00
A miało być tak pięknie! Od 1 stycznia ubiegłego roku obowiązuje zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika. Pytanie za 10 punktów: ile razy fiskus zastosował przepis?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zwolnić małe firmy z podatku dochodowego?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 14:55
Ministerstwo Rozwoju przygotowuje nowy system poboru składek od najmniejszych przedsiębiorców. Chodzi o tych, których przychód nie przekracza 5 tys. złotych miesięcznie.
rozwiń zwiń