Czy szczepienia powinny być obowiązkowe?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 13:00
Liczba osób uchylających się od szczepień dzieci stopniowo w Polsce rośnie. Czy szczepienia powinny pozostać kwestią obowiązku, czy raczej wyboru?
Audio
  • Czy szczepienia powinny być obowiązkowe? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Oksana Kuzmina/Shutterstock.com

Dr Paweł Grzesiowski, sekretarz Pediatrycznego Zespołu Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych, mówi na antenie Trójki, że liczba dzieci nieszczepionych jest wprost proporcjonalna do stopnia zagrożenia epidemią. – Wiemy to z doświadczeń wielu krajów, także naszych własnych. Jeżeli w jakiejś grupie liczba dzieci nieszczepionych przekroczy 5, 7 lub 10 procent, dochodzi do epidemii i wraca choroba, przeciwko której szczepiliśmy – tłumaczy zwolennik szczepień.

Inny punkt widzenia na kwestię szczepień prezentuje Justyna Socha, liderka Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach "Stop Nop", która obowiązek szczepień nazywa łamaniem praw człowieka i pacjenta. – Rodzice są informowani, że szczepienia mogą wywoływać obrzęk, zaczerwienia czy gorączkę, podczas gdy Amerykański Instytut Medycyny potwierdza, że szczepionki mają potencjał wywoływania zapalenia mózgu, encefalopatii czy przewlekłego zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego – mówi.

W audycji Kuby Strzyczkowskiego możemy usłyszeć o powikłaniach poszczepiennych i zagrożeniach związanych z nieszczepieniem. Dowiadujemy się także, co grozi rodzicom, którzy odmawiają szczepień, i dlaczego w wielu krajach zlikwidowano ten obowiązek.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr Paweł Grzesiowski (sekretarz Pediatrycznego Zespołu Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych), Justyna Socha (liderka Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach "Stop Nop"), Piotr Wróbel (dziennikarz), Marek Grabowski (prezes Fundacji Mamy i Taty), dr Andrzej Włodarczyk (były wiceminister zdrowia), Stanisław Maćkowiak (prezes Federacji Pacjentów Polskich)
Data emisji: 23.05.2017 
Godzina emisji: 12.08

iwo/ei

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w czasie audycji:

Czytaj także

Dostęp do ginekologa dla nieletnich. "Mamy z tym problem"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 19:26
- Dostęp kobiet niepełnoletnich do ginekologa to pomysł dobry i sprawdzony w innych państwach, a wynikający z tego, że doświadczamy zjawiska zwanego przyspieszeniem rozwoju - podkreśla lekarz seksuolog, Aleksandra Robacha. Przeciwnicy są zdania, że w ten sposób dojdzie do swobodnego dostępu do antykoncepcji i przyzwolenia na współżycie wśród nieletnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy dzieci w Polsce będzie więcej?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 15:30
Nasze państwo coraz hojniej wspiera rodziny z dziećmi. W tym roku w ramach polityki prorodzinnej wydamy z budżetu 51,5 miliarda złotych. To trzy razy więcej niż w 2012 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdjęcia dzieci w Internecie. Za czy przeciw?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 15:15
Gołe dziecko, na szyi sznur bursztynów, w jednej ręce butelka po piwie - to opis zdjęcia, które pewien ojciec opublikował w Internecie. Matka zawiadomiła prokuraturę...
rozwiń zwiń