X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy interwencje policji powinny być nagrywane?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2017 15:08
Dwa lata temu poprzedni rząd przedstawił strategię działań dotyczącą nadużyć w policji. I choć była ona chwalona przez nowy rząd, do dziś nie została wprowadzona. Jednym z pomysłów było zaopatrzenie każdego funkcjonariusza w minikamerę.
Audio
  • Czy interwencje policji powinny być nagrywane? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Rok temu obezwładniony i skuty kajdankami 25-letni Igor został rażony paralizatorem. Mężczyzna zmarł. Całe wydarzenie zostało zarejestrowane przez kamerę umieszczoną w paralizatorze. Po ujawnieniu nagrań z komendy policji we Wrocławiu stanowiska stracili komendant wojewódzki, jego zastępca oraz komendant miejski. Policjant, który użył paralizatora zostanie usunięty ze służby.

Czy używanie paralizatora jest więc bezpieczne? Czy pomysł nagrywania interwencji policji jest uzasadniony?

"Dziennik Gazeta Prawna" powołuje się na badania przedstawione przez Rzecznika Praw Obywatelskich, które ujawniają, że użycie paralizatora dłużej niż przez 5 sekund nawet tysiąckrotnie zwiększa ryzyko śmierci. Z kolei – jak mówi dr Aleksandra Iwanowska z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich – z badań dotyczących liczby zgonów spowodowanych użyciem paralizatora, które rokrocznie przeprowadza "The Guardian" wynika, że w 2016 roku odniosło śmierć 20 osób.

- Przypadek 25-letniego Igora jednoznacznie wskazuje na to, że tego paralizatora nadużyto, ponieważ został zastosowany wobec osoby, która miała już użyty środek przymusu bezpośredniego w postaci kajdanek – komentuje dr Iwanowska. Zdaniem gościa Kuby Strzyczkowskiego wspomniany przypadek możemy nazwać torturami.

W drugiej części audycji prawnik prof. Ireneusz Kamiński zastanawia się nad problemem opieszałości i nieskuteczności postępowań wyjaśniających, prowadzonych przez prokuraturę oraz inne organy. Jego zdaniem tę kwestię można byłoby rozwiązać m.in. przez wyposażenie funkcjonariuszy oraz pomieszczeń, w których wykonywane są czynności o charakterze operacyjnym w minikamery. Pozwoliłoby to na uniknięcie zarzutów bądź sprawne ich wyjaśnienie.

Co sądzą na ten temat pozostali goście oraz słuchacze? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr Aleksandra Iwanowska (Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich - Zespół "Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur"), prof. Ireneusz Kamiński (prawnik z Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, ekspert Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka), Jerzy Dziewulski (były policjant, antyterrorysta), dr Piotr Kładoczny (Helsińska Fundacja Praw Człowieka), dr Sławomir Steinborn (Katedra Prawa Karnego Procesowego i Kryminalistyki, Uniwersytet Gdański), Witold Jerzy Pisarski (prawnik organizacji pozarządowych "Stop Bezprawiu" i "Stowarzyszenia Na Rzecz Praworządności)
Data emisji: 24.05.2017 
Godzina emisji: 12.06

czaj/ei


Oto wyniki sondy przeprowadzonej w trakcie audycji:


Czytaj także

Czy należy ograniczyć inwigilację służb?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2015 14:15
Senacka Komisja Praworządności, Praw Człowieka i Petycji zajęła się wyrokiem TK w sprawie sięgania przez służby po dane telekomunikacyjne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Służby działają poza realną kontrolą państwa"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2015 16:50
Senacka Komisja Praworządności, Praw Człowieka i Petycji zajęła się wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie sięgania przez służby po dane telekomunikacyjne. Zdaniem TK sięganie po te dane bez zewnętrznej kontroli narusza konstytucję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co zmieni się w ustawach o policji i służbach?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 14:31
Do Sejmu trafił projekt Prawa i Sprawiedliwości nowelizacji ustawy o policji i służbach specjalnych. Szczegóły dokumentu rozpalają emocje…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto i dlaczego będzie mógł podsłuchiwać obywateli?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 14:00
Do Sejmu trafił projekt Prawa i Sprawiedliwości nowelizacji ustawy o policji i służbach specjalnych. Szczegóły dokumentu rozpalają emocje…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Upublicznianie wizerunku podejrzanych. Za czy przeciw?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 15:00
Policja poszukuje osób, które protestowały przed Sejmem 16 i 17 grudnia i są podejrzane o złamanie prawa.
rozwiń zwiń