Czy realizacja porozumienia klimatycznego w Europie ma sens?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 14:00
Prezydent Donald Trump ogłosił, że Ameryka wycofuje się z porozumienia klimatycznego z Paryża. Co przemawia za, a co przeciw takiej decyzji? Co to oznacza dla Polski i Europy?
Audio
  • Dyskusja wokół realizacji porozumienia paryskiego (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

Marek Józefiak (Polska Zielona Sieć) podkreślał, że prezydent Trump zapowiedział, że wycofa Stany Zjednoczone z porozumienia, ale to nie nastąpi wcześniej niż za 4 lata (bo taki harmonogram wynika z samej konstrukcji porozumienia). Ekspert tłumaczył też przy tym, że "czystego węgla nie ma". - Nie da się tak ograniczyć emisji z węgla, żeby był on bezpieczny dla klimatu. Możemy czyściej go spalać, ale emisje gazów cieplarnianych zawsze przy tym są - mówił.

Ekonomista Artur Bartoszewicz przyznał, że Stany Zjednoczone w porozumieniu paryskim postawiły przed sobą ogromne wyzwanie. - Trzeba przy tym jednak brać też pod uwagę tzw. koszty zaniechania. (…) Nawet jeśli Stany Zjednoczone dzisiaj rezygnują z dostosowania wprost, czyli zmniejszenia emisji, będą ponosić konsekwencje tego zanieczyszczenia, które generują. Tym bardziej, że to drugi, po Chinach, emitent tego typu zanieczyszczeń  - mówił gość Trójki.

Jakie zdanie mają inni eksperci zaproszeni do udziału w audycji? Które argumenty najbardziej przekonują słuchaczy Trójki, którzy brali udział w dyskusji? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Marek Józefiak (koordynator programu Klimat i Energia, Polska Zielona Sieć), Andrzej Szczęśniak (ekspert zajmujący się rynkiem paliw i gazu), Wojciech Jakóbik (redaktor naczelny portalu BiznesAlert), Ryszard Pazdan (ekspert Business Centre Club), Justyna Piszczatowska (portal WysokieNapiecie.pl), Artur Bartoszewicz (ekonomista SGH)
Data emisji: 5.06.2017 
Godzina emisji: 12.07

ei/gs

Czytaj także

Czy jest powód, by obawiać się GMO?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 16:00
Rozpoczęły się konsultacje społeczne związane z projektem ustawy dotyczącej znakowania żywności wolnej od organizmów genetycznie modyfikowanych. Jest to m.in. efekt kampanii prowadzonej przez Instytut Spraw Obywatelskich "Wolne od GMO? Chcę wiedzieć!". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór wokół wycinki w Puszczy Białowieskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 14:25
Ekolodzy z Greenpeace protestują w Puszczy Białowieskiej przeciwko wycince drzew. Ministerstwo Środowiska tłumaczy, że wycinka jest konieczna ze względu na mnożenie się kornika drukarza, który zagraża dużym obszarom leśnym. Jakie argumenty mają obie strony?
rozwiń zwiń