Czy z handlem dopalaczami można sobie poradzić?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 14:15
Tzw. dopalacze stają się coraz większym problemem. W ubiegłym roku, według danych Głównego Inspektora Sanitarnego, ponad 7 tys. osób trafiło do szpitali po zażyciu substancji psychoaktywnych. 24 osoby zmarły.
Audio
  • Czy z handlem "dopalaczami" można sobie poradzić? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Dopalacze - jak ostrzegają lekarze - mogą być bardzo groźne jeszcze długo po tym, kiedy już przestanie się je brać
Dopalacze - jak ostrzegają lekarze - mogą być bardzo groźne jeszcze długo po tym, kiedy już przestanie się je brać Foto: e-Magine Art/flickr.com/lic. CC BY-SA 2.0

Ostatni raport Najwyższej Izby Kontroli wskazuje, że walkę z handlarzami państwo przegrywa, nie będąc w stanie wyegzekwować nawet kar nakładanych przez inspekcję sanitarną.

- W ubiegłym roku mieliśmy radykalny wzrost liczby zatruć i zgonów spowodowanych dopalaczami. W tym roku mamy co prawda spadek, jednak chemicy cały czas "udoskonalają" dopalacze, zamieniając te substancje, które zostały wpisane na listę zakazanych, na nowe, które nie są jeszcze zabronione, a wywołują taki sam efekt - podkreśla Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK, i dodaje, że jeśli nie zostanie zmienione prawo, liczba osób zatrutych dopalaczami wzrośnie.

- Liczba nowych substancji pojawiających się na rynku każdego roku jest tak ogromna, że nie nadążamy z ich opisywaniem. Trzeba skoncentrować się na rdzeniu, żeby nie tracić czasu na zbyt dokładne rozpoznanie określonej substancji. Najlepiej byłoby uznać, że pewne grupy substancji powinny być uznane za odurzające i uzależniające, czyli za narkotyki - ocenia Jolanta Łazuga-Koczurowska, przewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia MONAR.

Co o metodach walki z dopalaczami myślą pozostali eksperci zaproszeni do audycji oraz słuchacze, którzy wypowiedzieli się na antenie Trójki? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Krzysztof Kwiatkowski (Najwyższa Izba Kontroli), Jolanta Łazuga-Koczurowska (Zarząd Główny Stowarzyszenia MONAR), Aneta Markiewicz (Fundacja "Arka Nadziei"), Michał Kidawa (Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii), Tomasz Białas (Główny Inspektorat Sanitarny), Agata Kwiatkowska (Fundacja Edukacji Społecznej)
Data emisji: 6.06.2017 
Godzina emisji: 12.06

mk/ei

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w czasie audycji:

Czytaj także

Raport NIK o dopalaczach: państwo walczyło nieskutecznie

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 16:11
Mimo zamykania sklepów z dopalaczami i prób ograniczania dostępności do tych specyfików, w dłuższej perspektywie walka z tym zjawiskiem okazała się nieskuteczna - wskazuje NIK. Według Izby świadczy o tym liczba zatruć; w 2011 r. było ich 176, w 2015 r. - ponad 7 tys.
rozwiń zwiń