X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Klauzula sumienia dla farmaceutów?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 15:00
Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski proponuje nowelizację prawa farmaceutycznego tak, by - wzorem lekarzy - farmaceuta miał prawo do odmowy wydania leków. Jakie są argumenty przemawiające za, a jakie przeciw tej zmianie?
Audio
  • Klauzula sumienia w aptece? (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
Gang przebierańców dotarł do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego
Gang przebierańców dotarł do Głównego Inspektoratu FarmaceutycznegoFoto: shutterstock/pikselstock

Małgorzata Prusak ze Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski podkreślała, że biorąc pod uwagę dzisiejszy stan prawny, "można powiedzieć, że farmaceuta ma prawo stosować klauzulę sumienia powołując się na zapisy konstytucyjne". Dodała przy tym, że prawo farmaceuty do wolności sumienia i prawo pacjenta do pozyskania legalnego środka jest tak samo chronione przez konstytucję. - Uważamy, że powinny być zachowane i prawo pacjenta i farmaceuty. W obecnej sytuacji, kiedy jest duży dostęp do aptek, nie powinno to być problemem - przyznała.

Tymczasem mecenas Karolina Kędziora tłumaczyła, że obowiązujące przepisy bardzo konkretnie wskazują, kiedy farmaceuta może odmówić sprzedaży środka farmakologicznego. - Więc nie ma żadnej furtki do tego, żeby korzystać z nieistniejącej klauzuli sumienia farmaceutów, o której coraz częściej słyszymy - mówiła. Rozmówczyni Kuby Strzyczkowskiego dodała też, że dostęp do aptek w wielu mniejszych miejscowościach jest ograniczony i w przypadku, gdy trafimy do placówki objętej klauzulą sumienia, nie zawsze jest łatwo znaleźć inną aptekę.

Co w sytuacji, kiedy właściciel nie chce stosować klauzuli sumienia, a zatrudniony przez niego farmaceuta chce? Czy aptekę można pozwać za dyskryminację? Jakie zdanie na ten temat mają słuchacze Trójki? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. Poniżej prezentujemy także wyniki sondy internetowej przeprowadzonej w trakcie audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Małgorzata Prusak (Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski), mecenas Karolina Kędziora (prezeska zarządu Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego), Stanisław Maćkowiak (prezes Federacji Pacjentów Polskich), Marek Balicki (były minister zdrowia), Dobrawa Biadun (Konfederacja Lewiatan), dr Grzegorz Południewski (ginekolog położnik)
Data emisji: 8.06.2017 
Godzina emisji: 12.06

ei/fbi

Czytaj także

Lekarze powinni mieć prawo do klauzuli sumienia?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 14:09
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w jednym z wywiadów stwierdził, że nie przepisałby recepty na pigułkę "dzień po" nawet ofierze gwałtu.
rozwiń zwiń