X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy z "dopalaczami" można skutecznie walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 19:44
Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego w ubiegłym miesiącu tzw. "dopalaczami" zatruły się 424 osoby, o sto więcej niż rok temu.
Audio
  • Czy z "dopalaczami" można skutecznie walczyć? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Czy z dopalaczami można skutecznie walczyć?
Foto: e-Magine Art/flickr.com/lic. CC BY-SA 2.0

Co roku dochodzi do ok. 250 zgonów po użyciu narkotyków, do kilkunastu po zażyciu "dopalaczy". Nie radzimy sobie z problemem. Liczba osób po zażyciu substancji psychoaktywnych, które potem szukają pomocy rośnie. – W tym roku, zwłaszcza w wakacje, możemy mówić o około 400 zatruciach w każdym miesiącu. W porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy zatruć było około 2000 miesięcznie, sytuacja jest nieco lepsza. Niestety nadal jest wiele osób, które podejmują to ryzyko – mówi Tomasz Białas z GIS.

Mł. insp. Mariusz Ciarka, rzecznik komendanta głównego, wypowiedział się o działaniach policji – Jeśli chodzi o dopalacze, działamy na dwóch płaszczyznach. Przede wszystkim prewencja, czyli wspieramy szkoły i inne instytucje edukacyjne, aby uświadamiać o niebezpieczeństwach związanych z zażywaniem. Druga płaszczyzna to oczywiście zwalczanie przestępczości, i nie chodzi tutaj o łapanie odbiorców, którzy są uzależnieni i wymagają leczenia, ale producentów i dilerów – wyjaśnia.

Czy zdaniem naszych ekspertów istnieje skuteczny sposób walki z tym problemem? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Tomasz Białas (Główny Inspektorat Sanitarny), Jagoda Władoń (dyrektor ośrodka MONAR w Wyszkowie), Agata Kwiatkowska (Fundacja Edukacji Społecznej), mł. insp. Mariusz Ciarka (rzecznik komendanta głównego policji), dr Mariusz Sokołowski (Katedra Nauk o Bezpieczeństwie, Uniwersytet Warszawski), Aneta Markiewicz (Fundacja Arka Nadziei)
Data emisji: 6.09.2017 
Godzina emisji: 12.08

ml/ab


Czytaj także

Dopalacze w teatrze - czyli sztuka, która edukuje

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 13:12
"Dopalacze. Siedem stopni donikąd" to przedstawienie, w którym poruszany jest problem uzależnienia od substancji psychoaktywnych. Gość Grażyny Dobroń mówił o jego edukacyjnym wymiarze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Profilaktyka uzależnień przed i na wakacjach

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2017 17:41
Rusza projekt „Bezpieczne i ekologiczne wakacje”. Jednym z jego celów jest podjęcie debaty nad zmianą myślenia o profilaktyce uzależnień. Chodzi o to, by rodzice i nauczyciele nie reagowali dopiero na  pierwsze objawy i zaburzenia u nastolatków, ale koncentrowali się na zapobieganiu i promocji zdrowia. O inicjatywie w Polskim Radiu 24 mówili Robert Banasiewicz (specjalista terapii uzależnień) i Jakub Janiszewski (koordynator projektu).
rozwiń zwiń