Polacy będą (i chcą) płacić za foliowe reklamówki

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 20:00
Obywatel Unii wykorzystuje rocznie 198 toreb foliowych. Statystyczny Niemiec zużywa ich 98, Fin – 5, a Duńczyk – 4. Polacy są pod tym względem w czołówce. Nasz przeciętny krajan zużywa w ciągu roku 466 jednorazowych reklamówek.
Audio
  • Polacy będą (i chcą) płacić za foliowe reklamówki (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ARIMAG/Shutterstock.com

W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami. Projekt stanowi, że jednorazowe torby foliowe będą płatne. Dzięki temu do budżetu może trafić nawet 1,5 miliarda złotych.

Poseł PiS Dariusz Piontkowski w audycji Kuby Strzyczkowskiego chwali pomysł wprowadzenia opłat. – Kilkanaście państw EU stosuje już takie rozwiązania. Przyniosły one widoczne efekty. W niektórych krajach zużycie toreb foliowych zmniejszyło się nawet o 90 proc. Jeśli u nas zmniejszy się ono choćby o 30–40 proc., to efekt i tak będzie widoczny. Myślę, że warto to zrobić – podkreśla parlamentarzysta.

Krzysztof Paszek, poseł PSL, zaznacza, że proponowane zmiany prawne to krok w dobrą stronę. Dodaje jednak, że wprowadzenie opłat może okazać się niewystarczające, i podkreśla konieczność edukacji społeczeństwa. – Bez uświadamiania o skutkach bezrefleksyjnego sięgania po torebki niczego nie osiągniemy – stwierdza.

W audycji wypowiadają się eksperci i słuchacze Trójki. Na antenie słychać głosy zagorzałych przeciwników i szczerych fanów foliowych torebek.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której podają odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z ustawą, na mocy której będziemy płacić z foliowe reklamówki. Oto niektóre z nich:

  • Na co zostaną przeznaczone pieniądze z opłat?
  • Czy tzw. zrywki, czyli torebki do pakowania np. warzyw lub pieczywa, także będą płatne?
  • Kiedy nowe prawo wejdzie w życie?

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Dariusz Piontkowski (poseł PiS), Krzysztof Paszek (poseł PSL), Radosław Knap (dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych), Piotr Tryjanowski (ekspert w Instytucie Sobieskiego), Sławomir Brzózek (prezes zarządu Fundacji "Nasza Ziemia"), Bożena Kolba (prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kupców i Drobnej Wytwórczości )
Data emisji: 
13.09.2017 
Godzina emisji:
 12.08

iwo/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Zobacz także

Czytaj także

Polski rząd a sprawa uchodźców. Co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 14:00
– Polacy są gotowi położyć na szali nasze członkowsko w Unii, jeśli instytucje europejskie zmuszą Polskę do wywiązania się ze zobowiązań relokacyjnych – mówi w Trójce dr Renata Mieńkowska-Norkiene, politolog i socjolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie bez zmian czasu. Co na to Polacy?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 15:33
– Zdaniem wielu komentatorów zmiana czasu nie ma współcześnie żadnego uzasadnienia. Nie daje oszczędności w zużyciu energii, za to negatywnie wpływa na transport, na działanie systemów bankowych, a także na nasze zdrowie – mówi Kuba Strzyczkowski, rozpoczynając Trójkową dyskusję na temat ewentualnej rezygnacji ze zmian czasu.
rozwiń zwiń