Czy należy opodatkować niezdrowe jedzenie i napoje?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 15:00
Trwają prace nad wprowadzeniem nowego podatku. Specjalną daniną obłożone będzie tzw. śmieciowe jedzenie oraz słodkie, zawierające dużo cukru napoje.
Audio
  • Czy należy opodatkować niezdrowe jedzenie i napoje? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Yuriy Maksymiv/shutterstock.com

Wprawdzie cel jest prozdrowotny, a nie fiskalny, ale do budżetu zgodnie z szacunkami wpłynie dodatkowo około 300 milionów złotych rocznie.

– W Wielkiej Brytanii koszt otyłości obywateli obciąża państwo kwotą 27 mld funtów, ale z wprowadzonego podatku od cukru wpływy wynoszą tylko 500 mln funtów. U nas nie ma żadnego projektu ustawy ani rozporządzenia, więc ciężko coś powiedzieć – mówi Katarzyna Sobocińska z firmy EY. Jak podkreśla, brak u nas analiz lub jakichkolwiek badań, co sprawia, że ciężko przewidzieć, jak będzie się zachowywał rynek i jakie będą następstwa takiego podatku.

Marek Przeździak, prezes Polbisco zauważa, że wprowadzenie podatku od cukru i soli może przynieść więcej szkód niż pożytku. – Wprowadzenie nowego podatku sprawi, że część konsumentów w obliczu podwyższenia cen przerzuci się na tańsze i gorszej jakości produkty. To z kolei może mieć konsekwencje dla zdrowia – mówi.

Co o sprawie sądzą eksperci i słuchacze Trójki? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której wypowiadają się osoby reprezentujące różne poglądy i odnoszące się do konkretnych sytuacji życiowych.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Katarzyna Sobocińska (konsultantka w Zespole Podatków Pośrednich w Dziale Doradztwa Podatkowego EY), Krzysztof Kwiatkowski (prezes NIK), Piotr Kuczyński (główny ekonomista Xelion), Maciej Ptaszyński (dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu), Marek Przeździak (prezes Stowarzyszenia Polskich Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych Polbisco), Magdalena Chojnacka (właścicielka cukierni Słodki Bez), Michał Sikora (biuro prasowe Tesco Polska)
Data emisji: 2.10.2017 
Godzina emisji: 12.08

ml/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy jest powód, by obawiać się GMO?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 16:00
Rozpoczęły się konsultacje społeczne związane z projektem ustawy dotyczącej znakowania żywności wolnej od organizmów genetycznie modyfikowanych. Jest to m.in. efekt kampanii prowadzonej przez Instytut Spraw Obywatelskich "Wolne od GMO? Chcę wiedzieć!". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy w Polsce jest problem z dostępem do antykoncepcji?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 17:11
Około 15 proc. polskich farmaceutów przyznaje, że ma etyczne rozterki związane ze sprzedażą środków antykoncepcyjnych. Czy pracownicy aptek powinni korzystać z klauzuli sumienia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozsypywanie prochów. Za czy przeciw?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 13:00
Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny proponują zmiany w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych.
rozwiń zwiń