X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy należy opodatkować niezdrowe jedzenie i napoje?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 15:00
Trwają prace nad wprowadzeniem nowego podatku. Specjalną daniną obłożone będzie tzw. śmieciowe jedzenie oraz słodkie, zawierające dużo cukru napoje.
Audio
  • Czy należy opodatkować niezdrowe jedzenie i napoje? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Yuriy Maksymiv/shutterstock.com

Wprawdzie cel jest prozdrowotny, a nie fiskalny, ale do budżetu zgodnie z szacunkami wpłynie dodatkowo około 300 milionów złotych rocznie.

– W Wielkiej Brytanii koszt otyłości obywateli obciąża państwo kwotą 27 mld funtów, ale z wprowadzonego podatku od cukru wpływy wynoszą tylko 500 mln funtów. U nas nie ma żadnego projektu ustawy ani rozporządzenia, więc ciężko coś powiedzieć – mówi Katarzyna Sobocińska z firmy EY. Jak podkreśla, brak u nas analiz lub jakichkolwiek badań, co sprawia, że ciężko przewidzieć, jak będzie się zachowywał rynek i jakie będą następstwa takiego podatku.

Marek Przeździak, prezes Polbisco zauważa, że wprowadzenie podatku od cukru i soli może przynieść więcej szkód niż pożytku. – Wprowadzenie nowego podatku sprawi, że część konsumentów w obliczu podwyższenia cen przerzuci się na tańsze i gorszej jakości produkty. To z kolei może mieć konsekwencje dla zdrowia – mówi.

Co o sprawie sądzą eksperci i słuchacze Trójki? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której wypowiadają się osoby reprezentujące różne poglądy i odnoszące się do konkretnych sytuacji życiowych.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Katarzyna Sobocińska (konsultantka w Zespole Podatków Pośrednich w Dziale Doradztwa Podatkowego EY), Krzysztof Kwiatkowski (prezes NIK), Piotr Kuczyński (główny ekonomista Xelion), Maciej Ptaszyński (dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu), Marek Przeździak (prezes Stowarzyszenia Polskich Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych Polbisco), Magdalena Chojnacka (właścicielka cukierni Słodki Bez), Michał Sikora (biuro prasowe Tesco Polska)
Data emisji: 2.10.2017 
Godzina emisji: 12.08

ml/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy jest powód, by obawiać się GMO?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 16:00
Rozpoczęły się konsultacje społeczne związane z projektem ustawy dotyczącej znakowania żywności wolnej od organizmów genetycznie modyfikowanych. Jest to m.in. efekt kampanii prowadzonej przez Instytut Spraw Obywatelskich "Wolne od GMO? Chcę wiedzieć!". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy w Polsce jest problem z dostępem do antykoncepcji?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 17:11
Około 15 proc. polskich farmaceutów przyznaje, że ma etyczne rozterki związane ze sprzedażą środków antykoncepcyjnych. Czy pracownicy aptek powinni korzystać z klauzuli sumienia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozsypywanie prochów. Za czy przeciw?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 13:00
Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny proponują zmiany w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych.
rozwiń zwiń