Czy badam się regularnie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy badam się regularnie?
zdjęcie ilustracyjneFoto: gpointstudio/Shutterstock

Na całym świecie rośnie zachorowalność na nowotwory, również u nas. W Polsce rak zabija 100 tysięcy osób rocznie, zdecydowana większość to ofiary nowotworów złośliwych.

Posłuchaj

Czy badam się regularnie? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Jednocześnie jesteśmy największym beneficjentem funduszy w całej Unii przeznaczanych na opiekę zdrowotną i profilaktykę. Czy potrafimy mądrze te pieniądze wykorzystać? Nic nie zastąpi naszej troski o własne zdrowie, stąd pytanie zawarte w tytule.

– Próbujemy wchodzić ze środkami unijnymi w obszary, gdzie dotychczas profilaktyka nie była prowadzona. Dlatego wdrażany jest program profilaktyki nowotworów głowy i szyi, który do tej pory nie mógł być realizowany ze środków krajowych – mówi Krzysztof Górski z Ministerstwa Zdrowia. Wczesne wykrycie nowotworu głowy daje 90% szans na wyleczenie. Niestety, w Polsce umiera połowa chorych. – Problem leży w zaniedbaniach edukacji prozdrowotnej. Pacjenci często nie wiedzą jak odczytywać sygnały, które wysyłają ich organizmy – dodaje Krzysztof Górski.

Wojciech Wiśniewski z Fundacji Onkologicznej Alivia krytykuje obecną metodykę. – Potrzebujemy systemu, który pozwoli nam sprawdzać co mamy za pieniądze przeznaczane na walkę z nowotworami. To nie może tak wyglądać, że istnieje mechanizm, w który wrzucamy pieniądze i nie wiadomo co się z nimi dzieje ani co z tego mamy – podkreśla.

Jak na pytanie o profilaktykę nowotworową odpowiadali nasi eksperci? Jakie uwagi mieli nasi słuchacze? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Krzysztof Górski (zastępca dyrektora departamentu Funduszy Europejskich i e-Zdrowia w Ministerstwie Zdrowia), Dorota Ząbek (szefowa Radomskiego Centrum Onkologii), Beata Wach (fundacja Rak'n'Roll), Wojciech Wiśniewski (rzecznik prasowy Fundacji Onkologicznej Alivia), Ewa Grabiec-Raczak (Stowarzyszenie Amazonki Warszawa-Centrum), Stanisław Maćkowiak (Federacja Pacjentów Polskich)
Data emisji: 11.10.2017 
Godzina emisji: 12.08

ml/ab


Polecane