Czy piesi powinni mieć pierwszeństwo już przed przejściem?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 16:18
W Holandii, Niemczech, Francji, Norwegii piesi są chronieni już w momencie zbliżania się do przejścia i pasów. W Polsce nie.
Audio
  • Czy piesi powinni mieć pierwszeństwo już przed przejściem? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Sergey Ryzhov/Shutterstock.com

Czy to jest jeden z powodów znacznej liczby wypadków śmiertelnych z udziałem pieszych? Faktem jest, że u nas piesi stanowią 30 procent ofiar wypadków, co sytuuje nas w czołówce Europy.

Ilona Butler z ITS uważa, że zmiany są potrzebne. – Jestem wielką zwolenniczką przepisów, które obowiązują w Europie Zachodniej. Musimy chronić pieszych, bo statystyki są przerażające. Trzeba jednak wziąć pod uwagę różne czynniki: warunki atmosferyczne, wiek pieszych i kierowców, płynność ruchu. To naprawdę jest złożone i niełatwe zagadnienie – mówiła o możliwych zmianach w kodeksie drogowym.

– W ostatnich latach mamy więcej funkcjonariuszy policji drogowej, wystawianych jest wielokrotnie więcej mandatów za wykroczenia i łamanie przepisów na drogach, a jednocześnie nie poprawiło się bezpieczeństwo. To znaczy, że coś nie działa – zauważa Łukasz Zboralski z portalu brd24.

Jakie zmiany w przepisach omawiali nasi eksperci? Co proponowali słuchacze? Tego można się dowiedzieć z nagrania audycji. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Ilona Butler (psycholog, Instytut Transportu Samochodowego), Maciej Wroński (Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego), Jerzy Pomianowski (dziennikarz motoryzacyjny, autor książek o bezpieczeństwie na drodze), Łukasz Zboralski (portal brd24), Janusz Popiel (ALTER EGO - Stowarzyszenie Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych), Emil Rau (Stowarzyszenie Prawo na Drodze)
Data emisji: 12.10.2017 
Godzina emisji: 12.08

ml/mk


Czytaj także

Kary dla pieszych z telefonem?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2017 14:00
To duży problem i ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jakże często pieszy na pasach zamiast uważać wpatruje się w ekran ukochanego smartfona...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niższa składka za monitoring w samochodach?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 15:11
W Polsce działają ubezpieczyciele, którzy wysokość składki OC uzależniają od stylu jazdy i zachowania kierowcy.     
rozwiń zwiń