Czy oczekiwania medyków są słuszne?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 15:30
Rozszerza się protest lekarzy rezydentów. Protestujący oczekują natychmiastowych podwyżek do 4400 zł brutto i wzrostu nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 procent PKB.
Audio
  • Czy oczekiwania medyków są słuszne? (Za, a nawet przeciw)
Protest lekarzy rezydentów wDziecięcym Szpitalu Klinicznym wWarszawie
Protest lekarzy rezydentów w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański

W tej chwili wydajemy 4,5 procent. Ten ostatni postulat jest dziś trudny do zrealizowania, ponieważ na jego realizację trzeba byłoby znaleźć ok. 40 miliardów złotych rocznie dodatkowo w budżecie państwa. W piątek ma dojść do rozmów stron w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog. Czy dojdzie? Nie wiadomo.

– Ekonomiści, którzy mówią, że wygospodarowanie z budżetu państwa dodatkowych pieniędzy na służbę zdrowia, są niedoedukowani w kwestii współczesnej ekonomii. Nie biorą pod uwagę, jakie straty ponosi gospodarka z powodu gigantycznej liczby ludzi chorujących, czekających w kolejkach do specjalistów. Gdyby na to spojrzeli, okazałoby się, że te 40 miliardów to drobiazg. Ja wciąż wierzę w ministerstwo i mam nadzieję, że uda nam się dojść do porozumienia – mówił o stanowisku lekarzy rezydentów Damian Patecki z Porozumienia Rezydentów.

Poseł PiS Tomasz Latos również zauważa problemy w obecnym systemie i konieczność ich rozwiązania. – Według mnie, lekarze faktycznie nie zarabiają tyle, ile powinni. Nie da się ukryć, że wiele kłopotów służby zdrowia wynika z wieloletnich zaniedbań i błędów poprzednich ministrów. Pragnę zauważyć jednak jedną rzecz. Ogromna liczba pacjentów nie stawia się na wizytach. To kosztuje i pieniądze, i czas. Jest rozwiązanie tej sytuacji w postaci systemu informatycznego, ale tego nadal nie ma – dodaje.

Jak oczekiwania i postulaty młodych lekarzy oceniali nasi eksperci? Co proponowali słuchacze? Tego można się dowiedzieć z dołączonego nagrania. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Damian Patecki (wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL), Stanisław Maćkowiak (Federacja Pacjentów Polskich), Marek Balicki (były minister zdrowia), Tomasz Latos (wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia, poseł PiS), Jacek Krajewski (prezes Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie), Adam Kozierkiewicz (ekspert w dziedzinie ochrony zdrowia)
Data emisji: 18.10.2017
Godzina emisji: 12.09

ml/ab


Zobacz także

Czytaj także

Protest lekarzy rezydentów. Kto będzie nas leczył?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 18:30
2 października rozpoczął się w Polsce protest rezydentów walczących o godziwe płace, zmianę sytemu pracy i kształcenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy problemom służby zdrowia zaradzi podwyżka składki zdrowotnej?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 16:00
Trwa protest lekarzy rezydentów domagających się m.in. zwiększenia nakładów na służbę zdrowia do 6,8 procent PKB – minimum zalecanego przez Światową Organizację Zdrowia, obecnie wydajemy dużo mniej.
rozwiń zwiń