Ustawa o jawności życia publicznego?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 15:30
Minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński przedstawił projekt ustawy o jawności życia publicznego. Za brak kodeksu antykorupcyjnego firmom grozić będą niebotyczne kary.
Audio
  • Ustawa o jawności życia publicznego? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Mariusz Kamiński
Mariusz KamińskiFoto: PiS.org.pl

Wydatki z kart płatniczych w instytucjach publicznych będą jawne. Osoba zgłaszająca nieprawidłowości w firmie, tzw. sygnalista, zyska specjalna ochronę prawną. Dwa lata więzienia będą grozić urzędnikowi za podjęcie pracy w firmie, dla której wydawał decyzje. Oświadczenia majątkowe członków rządu, sędziów i prokuratorów będą jawne.

– Założeniem tej ustawy jest ochrona osób, które ujawniają nieprawidłowości. Ma regulować przede wszystkim ochronę zawodową takich osób. Można uzyskać status "sygnalisty" również w firmach prywatnych. Chodzi o to, że ktoś, kto ma wiarygodne informacje na temat popełnienia przestępstwa i zgłosi to do prokuratury, miał ochronę urzędową. Dotyczyć to ma co najmniej średnich przedsiębiorstw i jednostek państwowego sektora finansowego – tłumaczył Stanisław Żaryn, rzecznik ministra Mariusza Kamińskiego.

Swoją opinię przedstawił również Maciej Grelowski, przewodniczący Rady Głównej BCC. – Wydaje mi się, że to jest działanie w dobrym kierunku, żeby stworzyć kompleksowe zasady działania osób, które mają charakter publiczny. Tacy "sygnaliści" powinni uzyskać ochronę prawną. Działają oni w środowisku korporacyjnym. Na całym świecie od dziesiątków lat częścią ładu korporacyjnego jest prawo do ujawniania nieprawidłowości w miejscu pracy, również dotyczących przełożonych Taka funkcja wymaga ochrony. Natomiast, w Polsce, biorąc pod uwagę przekonanie społeczeństwa na temat donosicielstwa, oprócz akceptacji prawnej, musi tu być również akceptacja społeczna – zauważył.

Jak oceniali nasi eksperci? Co proponowali słuchacze? Tego można dowiedzieć się z dołączonego nagrania. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Stanisław Żaryn (rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych), Paweł Grzelak (4P research mix), Maciej Ślusarek (adwokat, Stowarzyszenie Normalne Państwo), Maciej Grelowski (przewodniczący Rady Głównej BCC), Zdzisław Raczkowski (redaktor naczelny, Afery prawa), Małgorzata Brennek (ekspert Fundacji Republikańskiej). 
Data emisji: 25.10.2017
Godzina emisji: 12.06

ml/mk


Czytaj także

Korupcja jest poważnym problemem w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 14:00
Transparency International opublikowała najnowszy raport dotyczący korupcji na świecie. Jak zwykle miejsce w rankingu określa przekonanie obywateli o skali korupcji w ich kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy pożyczka na wakacje to dobry pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 14:00
Przed wakacjami w mediach roi się od reklam usług banków i firm pożyczkowych. Wiele osób, które decydują się na skorzystanie z takich ofert, ma problem ze spłatą zaciągniętych długów.
rozwiń zwiń