Czy pakiet tytoniowy zadziała?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 16:50
Minister finansów ma pomysł na uszczelnienie systemu podatkowego po to, by zwiększyć wpływy z obrotu wyrobami tytoniowymi.
Audio
  • Czy pakiet tytoniowy zadziała? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: okanakdeniz/Shutterstock

Wartość tytoniowej szarej strefy szacowana jest przez MF na 27 miliardów złotych. W rzeczywistości może być większa. A może problemem jest cena paczki papierosów i ogromny udział podatków w cenie detalicznej, przekraczający 82 procent? W piątek Sejm przyjął "pakiet tytoniowy". 

papierosy 1200.jpg
Szara strefa tytoniowa i alkoholowa. Miliardowe straty dla budżetu

Jak zauważył wiceminister finansów Wiesław Janczyk, resort dąży do wyeliminowania zarówno nielegalnego importu wyrobów tytoniowych zza wschodniej granicy, jak ich nielegalnej krajowej produkcji. – Staramy się wprowadzać takie regulacje, które pozwolą na uczciwą konkurencję plantatorom – deklaruje, przypominając, że rząd Beaty Szydło nie podniósł dotychczas akcyzy na tytoń. – Koncentrujemy się na tym, żeby wszyscy producenci, pośrednicy i plantatorzy działali w granicach prawa – podkreśla rozmówca Kuby Strzyczkowskiego.

Zdaniem posła Kukiz'15 Jarosława Sachajko szkoda, że rząd zdecydował się na wprowadzenie pakietu tak późno. – Podatki są płacone za granicą, a polscy rolnicy nie mają z czego żyć. Sprowadzamy do Polski tytoń z Brazylii, Niemiec, a nawet Stanów Zjednoczonych – mówi gość "Za, a nawet przeciw". Jak podkreśla, nie chodzi o to, że sprowadzany tytoń jest tańszy. Korporacje zagraniczne, które kupiły polskie fabryki, mają "swoje własne wyliczenia, co im się bardziej opłaca". 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której mówiliśmy m.in. o tym, co dokładnie zawiera "pakiet tytoniowy". 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Wiesław Janczyk (wiceminister finansów), dr Janusz Grobicki (Centrum im. Adama Smitha, miesięcznik finansowy "Bank"), dr hab. Bogusław Półtorak (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu), Jarosław Sachajko (poseł Kukiz'15), Grażyna Sokołowska (ekspert BCC, dyrektor ds.korporacyjnych i prawnych Imperial Tobacco SA), Zbigniew Sobecki (ekspert podatkowy w zespole ds. cła, akcyzy w KPMG w Polsce)
Data emisji: 30.10.2017 
Godzina emisji: 12.06 

gs/mg


Czytaj także

Czy ograniczenie handlu w niedziele jest nam potrzebne?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 16:00
W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy problem zaległych alimentów uda się zlikwidować?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 14:00
Od maja obowiązują nowe przepisy kodeksu karnego przewidujące surowe kary dla dłużników alimentacyjnych. Osobom, które zalegają z alimentami przez trzy miesiące, grozi do roku więzienia. 
rozwiń zwiń