Czy potrzebna jest ustawa o firmach windykacyjnych?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy potrzebna jest ustawa o firmach windykacyjnych?
zdjęcie ilustracyjne Foto: Glow Images/East News

Rynek windykacyjny w Polsce szacowany jest na 18 mln złotych. Wiele firm windykacyjnych, ścigając dłużników, dopuszcza się łamania prawa.

Posłuchaj

Czy potrzebna jest ustawa o firmach windykacyjnych? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Pojawiają się nieuprawnione koszty, rzekome sprawy sądowe i dochodzenie długów przedawnionych. Dłużnik może się bronić, ale często nie wie jak. Stąd też pytanie: czy potrzebna jest ustawa o firmach windykacyjnych?

– Możemy mówić o kilkuset tysiącach pozwów rocznie w sprawach o windykację. Firmy windykacyjne liczą na brak reakcji ze strony dłużników. Ludzie często bagatelizują otrzymane pisma. To błąd, bo należy odpowiadać na każde takie pismo. Z drugiej strony mamy kwestię sądu elektronicznego w Lublinie. Prawdą jest, że roszczenia nie są tam badane przed wydaniem nakazu zapłaty, a sprawdzane jest jedynie to, czy złożony pozew spełnia warunki formalne. Dlatego tak istotne jest reagowanie po otrzymaniu wezwań do zapłaty, zwłaszcza gdy długu nie ma lub jest przedawniony – mówi prawnik Adam Antkowiak.

– Rocznie wpływa do nas kilkadziesiąt skarg na działania firm windykacyjnych. Jeśli stwierdzimy nieuczciwe działanie, możemy nałożyć karę finansową na taką firmę. Prezes urzędu ma możliwość miarkowania kary i jeżeli przedsiębiorca zajmuje się nie tylko windykacją, to taka grzywna może być nałożona na podstawie całej działalności takiego przedsiębiorstwa. Urząd ma swojego rodzaju misję i dąży do wprowadzenia ram dobrych obyczajów, jeśli chodzi o działanie firm ściągających długi – informowała o pracy urzędu Magdalena Wereszczak z UOKiK.

Jak oceniali nasi eksperci? Co proponowali słuchacze? Tego można dowiedzieć się z dołączonego nagrania. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Adam Antkowiak (prawnik), dr Krystyna Krzekotowska (Uczelnia Łazarskiego), Zdzisław Raczkowski (redaktor naczelny pisma internetowego "Afery prawa"), Magdalena Wereszczak (główny specjalista delegatury UOKiK w Gdańsku), Arkadiusz Szcześniak (stowarzyszenie Stop Bezprawiu), dr Konrad Raczkowski (dyrektor Instytutu Ekonomicznego Społecznej Akademii Nauk w Warszawie)
Data emisji: 31.10.2017 
Godzina emisji: 12.06 

ml/ab

Polecane