X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy decyzja KRS ws. asesorów jest zrozumiała?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 14:00
Krajowa Rada Sądownictwa odmówiła powołania na stanowiska asesorów sądowych zgłoszonych kandydatów. Zdaniem większości z 265 asesorów zdecydowały o tym argumenty polityczne, a nie merytoryczne.
Audio
  • Czy decyzja KRS ws. asesorów jest zrozumiała? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pakhnyushchy/Shutterstock.com

W oświadczeniu, które opublikowali, można przeczytać: aplikanci znajdujący się na liście kształcili się w latach 20092016, a więc w czasach rządów różnych ugrupowań politycznych. Na liście  znaleźli się wszyscy, którzy uzyskali pozytywny wynik egzaminu, nie zaś osoby wybrane przez ministra sprawiedliwości.

– Jako prawnik i dyrektor Krajowej Szkoły muszę podkreślić, że w moim przekonaniu nie było żadnych braków w dokumentach składanych przez kandydatów na asesorów. Dysponują oni zaświadczeniami lekarskimi i psychologicznymi, które składali przy podjęciu aplikacji sędziowskiej i obecnie te zaświadczenia nie straciły na ważności. W tamtym czasie obowiązywały inne przepisy, które nie ograniczały w czasie ważności tych zaświadczeń i moim zdaniem żadna ustawa, ani rozporządzenie tego stanu nie zmieniło – tłumaczy prof. Małgorzata Manowska.

– Na 265 asesorów ponad 99 procent nie przedstawiło ważnych badań psychologicznych, co jest niezbędne do powierzenia wotum. Wydaje się wręcz, że było to działanie świadome. Stanowisko ministerstwa sprawiedliwości i Krajowej Szkoły jest takie, że te dokumenty nie są niezbędne. I tu decyzja KRS nie mogła być inna. Do tego dochodzi różnica między KRS a ministerstwem co do osób, które nie odbyły aplikacji w Krajowej Szkole – przedstawia stanowisko Krajowej Rady Sądowniczej sędzia Sławomir Pałka.

Jak decyzję KRS ws. asesorów oceniali nasi eksperci? Co proponowali słuchacze? Odpowiedzi na m.in. te pytania znajdą Państwo w nagraniu. Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: prof. Małgorzata Manowska (dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie), Sławomir Pałka (członek Krajowej Rady Sądowniczej), Adam Abramowicz (poseł PiS), Tomasz Rzymkowski (Kukiz 15'), dr Kazimierz Kik (politolog), Arkadiusz Szcześniak (Stop Bankowemu Bezprawiu)
Data emisji: 6.11.2017 
Godzina emisji: 12.07

ml/gs


Czytaj także

Zmiany w sądownictwie są potrzebne?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 13:30
Według rządowego projektu ustawy o Krajowej Radzie Sadownictwa to posłowie będą wybierać sędziów w niej zasiadających.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zmiany w sądownictwie proponowane przez rząd są słuszne?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 16:00
Sędziowie, adwokaci, radcy prawni spotkają się w maju w Katowicach na specjalnym kongresie. Liczą na spotkanie i rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą i ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro.
rozwiń zwiń