X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Umowy śmieciowe pod lupą. Czy ściąganie składek z przeszłości jest w porządku?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 15:00
Rząd wytoczył wojnę tzw. śmieciówkom – nie tylko stopniowo zaostrza przepisy, ale także kwestionuje umowy nawet wiele lat wstecz.
Audio
  • Umowy śmieciowe pod lupą. Czy ściąganie składek z przeszłości jest w porządku? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Wcześniej państwo przez lata dawało zapewnienia, że działają legalnie. Teraz interpretację przepisów zmieniono i tysiącom firm, które brały udział w przetargach, grozi bankructwo. ZUS może chcieć ściągnąć nawet 19 mld "zaległych" składek.

Marek Kowalski z Federacji Przedsiębiorców Polskich zauważa, że źródła obecnego problemu należy szukać znacznie wcześniej. – Problem leży w poprzednich przepisach dotyczących zamówień publicznych. Przed zmianą przepisów to właśnie państwo zatrudniało na umowach śmieciowych pracowników po zaniżonych stawkach i to tu należy doszukiwać się największych nadużyć w tym zakresie – podkreśla.

– Przede wszystkim jesteśmy zaskoczeni tą decyzją. Prawo oczywiście nie powinno działać wstecz, ale proszę pamiętać, że to nie wzięło się z niczego. Proszę pamiętać, że tzw. umowy śmieciowe to przede wszystkim kwestia legalności – legalne umowy stosowane w sposób nielegalny dla oszukania prawa, przede wszystkim w zakresie obowiązku wobec Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Pytanie brzmi: dlaczego przez lata tolerowano takie funkcjonowanie państwa, szczególnie w zakresie zamówień publicznych? – analizuje Marek Lewandowski, rzecznik prasowy komisji krajowej NSZZ "Solidarność".

Jak działania ZUS oceniali nasi eksperci? Co proponowali słuchacze? Odpowiedzi na m.in. te pytania znajdą Państwo w nagraniu. Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Marek Kowalski (przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja "Lewiatan"), prof. Elżbieta Mączyńska (Szkoła Główna Handlowa), Marek Lewandowski (rzecznik prasowy komisji krajowej NSZZ "Solidarność"), Zbigniew Żurek (wiceprezes BCC), prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz (Kolegium Ekonomiczno-Społeczne Politechnika Warszawska)
Data emisji: 7.11.2017 
Godzina emisji: 12.07

mlCzytaj także

Czy należy opodatkować niezdrowe jedzenie i napoje?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 15:00
Trwają prace nad wprowadzeniem nowego podatku. Specjalną daniną obłożone będzie tzw. śmieciowe jedzenie oraz słodkie, zawierające dużo cukru napoje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy pakiet tytoniowy zadziała?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 16:50
Minister finansów ma pomysł na uszczelnienie systemu podatkowego po to, by zwiększyć wpływy z obrotu wyrobami tytoniowymi.
rozwiń zwiń