Czy jesteśmy przygotowani do walki ze skutkami zmian klimatu?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 16:00
Czy pamiętają Państwo jeszcze, jak wygląda zima? Nie taka, jaką mamy teraz, tylko prawdziwa, z dużą ilością śniegu i ujemnymi temperaturami przez dwa miesiące?
Audio
  • Czy jesteśmy przygotowani do walki ze skutkami zmian klimatu? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Topiący się lodowiec (zdjęcie ilustracyjne)
Topiący się lodowiec (zdjęcie ilustracyjne)Foto: shutterstock

Skutków zmian klimatycznych doświadczamy już od lat, ale w ostatnich czasach częstotliwość występowania różnych katastrof naturalnych i ekstremalnych zjawisk pogodowych znacząco się zwiększyła.

Prof. Zbigniew Karaczun mówił o prawdopodobnych scenariuszach na przyszłość. – W modelach matematycznych, które prognozują, jak będzie wyglądała przyszłość, są oczywiście błędy. Za dużo jest w nich zmiennych i niewiadomych. Jednak z pewnością wskazują one jedno: wzrośnie liczba ekstremalnych wydarzeń pogodowych. Zmiany te będą miały bardzo poważne skutki dla nas i środowiska naturalnego – informuje.

– Potrzebne są duże nakłady pieniężne, aby globalnie i na dużą skalę oszczędzać energię i ograniczać emisję CO2. Równie istotne jest to, co robi każdy z nas z osobna. Musimy inwestować w nowoczesne systemy grzewcze, prawidłowo korzystać z energii w domu, wybierać odpowiednie środki transportu – dodaje dr inż. Krystian Szczepański.

Jak zmiany klimatu oceniali nasi eksperci? Co proponowali słuchacze? Odpowiedzi na m.in. te pytania znajdą Państwo w nagraniu. Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr inż. Krystian Szczepański (dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska  Państwowego Instytutu Badawczego), Marek Jankowiak (rzecznik Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy), Radosław Gawlik (prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA), prof. Zbigniew Karaczun (sozolog, ekspert Koalicji Klimatycznej), Piotr Tryjanowski (ekspert w Instytucie Sobieskiego), Sławomir Brzózek (prezes zarządu Fundacji "Nasza Ziemia")
Data emisji: 8.11.2017 
Godzina emisji: 12.07

ml/iwo


Czytaj także

Susze, powodzie, upały. Grozi nam nagła zmiana klimatu?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 03:51
- Obecnie wchodzimy w okres nagłej zmiany klimatu, a to oznacza wykładniczy wzrost temperatur z dekady na dekadę. Chodzi o zmiany, które narastają coraz szybciej - mówi biolog dr Guy McPherson.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy będą (i chcą) płacić za foliowe reklamówki

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 20:00
Obywatel Unii wykorzystuje rocznie 198 toreb foliowych. Statystyczny Niemiec zużywa ich 98, Fin – 5, a Duńczyk – 4. Polacy są pod tym względem w czołówce. Nasz przeciętny krajan zużywa w ciągu roku 466 jednorazowych reklamówek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Umowy śmieciowe pod lupą. Czy ściąganie składek z przeszłości jest w porządku?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 15:00
Rząd wytoczył wojnę tzw. śmieciówkom – nie tylko stopniowo zaostrza przepisy, ale także kwestionuje umowy nawet wiele lat wstecz.
rozwiń zwiń