Ustawa o wychowaniu w trzeźwości. Czy zmiany są potrzebne?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 15:30
Ministerstwo Zdrowia chce zmian w ustawie o wychowaniu w trzeźwości. Takich, które uniemożliwią picie piwa np. na bulwarach nad Wisłą.
Audio
  • Czy zmiany w ustawie o wychowaniu w trzeźwości są potrzebne? (Za a nawet przeciw/Trójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Zarubina Viktoriia/Shutterstock.com

Spożywanie alkoholu będzie dozwolone tylko w wyznaczonych strefach. Resort zdrowia pracuje również nad przepisami, które ograniczą możliwość reklamowania napojów alkoholowych.

– Celem zmian, które zaproponowaliśmy wraz z grupą posłów, jest rozwiązanie problemu nadmiernej koncentracji punktów sprzedających alkohol w centrach miast. Chcemy dać samorządom narzędzia do walki z takimi sytuacjami. To, co proponujemy, nie jest związane z prohibicją, daje tylko samorządowcom, którzy najlepiej znają potrzeby swoich społeczności, ułatwienia pozwalające na rozwiązywanie takich sytuacji. Z ich perspektywy lepiej mieć mniejsze wpływy z istniejących punktów sprzedaży, niż wydawać pieniądze na naprawę obiektów, które padły ofiarą wandalizmu i na dodatkowe patrole straży miejskiej – mówi poseł PiS Szymon Szynkowski vel Sęk.

Z pomysłem zmiany przepisów nie zgadza się Bartłomiej Morzycki ze Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego "Browary Polskie". – W Polsce obowiązują już jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących spożywania i reklamy alkoholu. Jesteśmy w nielicznym gronie państw, gdzie nie wolno reklamować mocniejszych alkoholi. Jeśli chodzi o spożycie w naszym kraju, też mamy do czynienia z pewnymi przekłamaniami. Gdyby spojrzeć na statystyki, to na tle innych państw Unii Europejskiej, jesteśmy gdzieś po środku stawki – podkreśla gość Trójki. – Należy zauważyć, że zmienia się profil alkoholi spożywanych w Polsce. Coraz mniej pije się mocnych napojów, a wzorem krajów Zachodnich obywatele wybierają te o niższej zawartości alkoholu, co też jest sposobem na walkę z alkoholizmem. Kultura picia piwa, picia w ogóle, zmienia się na lepsze – dodaje.

Jak zaproponowane zmiany w przepisach oceniają nasi pozostali eksperci? Co proponują słuchacze? Odpowiedzi m.in. na te pytania znajdą Państwo w dołączonym nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Szymon Szynkowski vel Sęk (poseł PiS), Adrzej Szumowski (prezes Zarządu Stowarzyszenia Polska Wódka), Piotr Stępniak (Fundacja SNAP), Bartłomiej Morzycki (dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego "Browary Polskie"), Ryszard Fonżychowski (ekspert ds. bezpieczeństwa na drodze), Roman Przasnyski (główny analityk Gerda Broker)
Data emisji: 9.11.2017 
Godzina emisji: 12.08

ml/mk


Czytaj także

Rozsypywanie prochów. Za czy przeciw?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 13:00
Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny proponują zmiany w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Umowy śmieciowe pod lupą. Czy ściąganie składek z przeszłości jest w porządku?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 15:00
Rząd wytoczył wojnę tzw. śmieciówkom – nie tylko stopniowo zaostrza przepisy, ale także kwestionuje umowy nawet wiele lat wstecz.
rozwiń zwiń