Czy ceny nadal będą wzrastać?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 14:30
Największe koncerny energetyczne złożyły w URE wnioski o podniesienie taryf dla gospodarstw domowych w przyszłym roku. Prąd zapewne zdrożeje o kilka procent. Tymczasem już teraz drożeje żywność, najszybciej od połowy 2011 roku.
Audio
  • Czy ceny nadal będą wzrastać? (Za a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Davizro Photography/Shutterstock.com

Jak informuje GUS, ceny w ciągu roku wzrosły o 5,8 procent. Rekordy biją ceny jaj, które są droższe od kurczaków. Między innymi dlatego, że polskie jaja masowo trafiają na Zachód.

– Mówiąc o kwestiach cen, podwyżek i tego, jak szybko one następują, trzeba powiedzieć, że mamy jeden zasadniczy problem: bardzo złą strukturę demograficzną. Pogłębiliśmy ją niestety, obniżając wiek emerytalny, zaburzyliśmy rynek. Na szczęście mamy dopływ Ukraińców, którzy przyjeżdżają tu do pracy w substandardzie lub poniżej stawek. Na dłuższą metę ta perspektywa rysuje się źle i może prowadzić do wyhamowania PKB – mówi dr Andrzej Polaczkiewicz.

– Czy możliwy jest spadek inflacji w najbliższym czasie? Oczywiście, wszystko jest możliwe. Będzie to zależało od tego, jak się dostosują rynki, jak będzie wyglądało zainteresowanie ze strony konsumentów, jak uda się zastąpić produkty wysokiej wartości tańszymi. To wszystko jest na tyle zmienne, że może się okazać, iż inflacja się zatrzyma. Nie spodziewam się jednak, że tak się stanie, przed nami jest raczej dynamizowanie się tego procesu – przekonuje dr Artur Bartoszewicz z SGH.

Jak podwyżki cen i ich wpływ na domowe budżety oceniają nasi eksperci? Co proponują słuchacze? Odpowiedzi m.in. na te pytania znajdą Państwo w dołączonym nagraniu. Zapraszamy do słuchania. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr Andrzej Polaczkiewicz (ekonomista), Andrzej Faliński (członek stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego), Andrzej Szczęśniak (ekspert energetyczny), dr Artur Bartoszewicz (pracownik Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH), Maciej Ptaszyński (członek Polskiej Izby Handlu), prof. Bogusław Półtorak (pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu)
Data emisji: 15.11.2017 
Godzina emisji: 12.08

ml/mk


Czytaj także

Umowy śmieciowe pod lupą. Czy ściąganie składek z przeszłości jest w porządku?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 15:00
Rząd wytoczył wojnę tzw. śmieciówkom – nie tylko stopniowo zaostrza przepisy, ale także kwestionuje umowy nawet wiele lat wstecz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Ukraińcy są potrzebni naszej gospodarce?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 13:00
Niedawno na Zakarpaciu odsłonięto pomnik, na którym Polaków określono jako okupantów Ukrainy. Ukraiński IPN nie zgodził się na ekshumację polskich ofiar zbrodni wojennych. Nasze MSZ zagroziło zakazem wjazdu do Polski polityków ukraińskich nastawionych antypolsko.
rozwiń zwiń