Czy puszczę należy pozostawić samą sobie?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 17:00
Wracamy do sporu wokół Puszczy Białowieskiej, ponieważ pojawiła się konkret w postaci postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Audio
  • Czy puszczę należy pozostawić samą sobie? (Za a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Sharon/ flickr/ lic. CC BY-NC-ND 2.0

Polska ma natychmiast przerwać jakąkolwiek wycinkę w puszczy. Jeśli nie zastosujemy się do tego zalecenia, grozi nam kara w wysokości 100 tysięcy euro dziennie.

– Na terenie Białowieskiego Parku Narodowego nie pracują harvestery, ale wycinka jest prowadzona. Nie tylko tam. Wycina się też drzewa w innych parkach, na przykład w Tatrzańskim Parku Narodowym. Harvestery nie pracowały na terenie parku narodowego, ale w nadleśnictwach Puszczy Białowieskiej. Ich praca była spowodowana głównie bezpieczeństwem osób, które usuwają drzewa martwe zabite przez kornika drukarza. W Białowieży jest rezerwat ścisły, gdzie nie prowadzi się żadnych prac, te odbywają się tylko w jego otulinie. Nie chcemy użytkować puszczy, by pozyskiwać drewno. Przede wszystkim ją chronimy i stosujemy gospodarkę zrównoważoną – tłumaczy Jarosław Krawczyk z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

– Gospodarka leśna była prowadzona w oparciu o dokumenty zwane planami urządzenia lasu. Obowiązują one w całej Puszczy Białowieskiej od 2011 do 2021 roku. W ostatnich latach limit ustalony w tych dokumentach został przekroczony. W związku z tym obecnie prowadzona wycinka narusza prawo, nie tylko unijne, ale i polskie. Prawdą jest, że w parku narodowym nie wycina się drzew. Mówimy o terenie zarządzanym nie przez park narodowy, a przez inny podmiot – Lasy Państwowe. Zdaniem naukowców, obecna inwazja kornika drukarza to naturalny cykl. Wszystkie drzewa, które teraz uschną, za parę lat się odnowią. Musimy być cierpliwi i dać puszczy czas – komentuje Agata Szafraniuk, prawniczka Fundacji Clientearth Prawnicy dla Ziemi.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której wypowiadają się przedstawiciele instytucji pozarządowych, prawnicy i eksperci. Można też usłyszeć głosy słuchaczy przedstawiających swoje zdanie na temat wycinki drzew.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Jarosław Krawczyk (pracownik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku), Przemysław Chylarecki (członek Fundacji Greenmind), Sławomir Brzózek (członek Fundacji Nasza Ziemia), Agata Szafraniuk (prawniczka Fundacji Clientearth Prawnicy dla Ziemi), Grzegorz Jedlikowski (członek Stowarzyszenia Na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju), Katarzyna Jagiełło (działaczka Greenpeace)
Data emisji: 22.11.2017 
Godzina emisji:
 12.08

ml/mk


Czytaj także

Czy Polska powinna pozostać przy węglu?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 13:00
Według raportu przygotowanego przez think-tank WiseEuropa do górnictwa i energetyki węglowej w latach 1990-2016 dopłaciliśmy prawie 230 miliardów złotych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy jesteśmy przygotowani do walki ze skutkami zmian klimatu?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 16:00
Czy pamiętają Państwo jeszcze, jak wygląda zima? Nie taka, jaką mamy teraz, tylko prawdziwa, z dużą ilością śniegu i ujemnymi temperaturami przez dwa miesiące?
rozwiń zwiń