Oświadczenia majątkowe w nowym kształcie?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 14:30
Nie ustają dyskusje o pomysłach zawartych w ustawie o jawności życia publicznego, przedstawionej przez koordynatora służb specjalnych.
Audio
  • Oświadczenia majątkowe w nowym kształcie? (Za a nawet przeciw/Trójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Mariola Anna /Shutterstock.com

Projekt ustawy znacznie rozszerza listę osób, które będą zobowiązane do składania oświadczeń majątkowych. To m.in. komornicy, notariusze, prokuratorzy, strażnicy miejscy, strażacy, policjanci, a także m.in. rektorzy uczelni. Jawność majątkowa może dotyczyć nawet 1,5 mln osób.


Mariusz Kamiński f 1200.jpg
Ustawa o jawności życia publicznego?

– Prowadzimy konsultacje społeczne odnośnie projektu ustawy o oświadczeniach majątkowych. Pan minister Wąsik ogłosił, że katalog zawodów zobowiązanych do składania oświadczeń będzie zawężony. Będzie on wyglądał podobnie do tego, który mamy obecnie. Oznacza to, że dostępne publicznie mają być oświadczenia osób, które kierują najważniejszymi urzędami i instytucjami w Polsce. Natomiast, w przypadku pozostałych osób, które będą zobowiązane do składania tych dokumentów, a nie będą pełniły kluczowych funkcji, ich oświadczenia pozostaną w dyspozycji jedynie odpowiedniego urzędu – informuje Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon zwraca uwagę, że proponowane przepisy muszą zostać omówione i odpowiednio skonstruowane w finalnej wersji ustawy. – Mówimy o jawności życia publicznego. Jeżeli chodzi o życie publiczne osób zajmujących stanowiska, na których wydaje się decyzje, to, owszem, te informacje powinny być jawne. Jednak każdy, nawet urzędnik, ma prawo do swojej prywatności i nie rozumiem, dlaczego społeczeństwo ma wiedzieć, że taki człowiek wziął kredyt na budowę domu czy zainwestował gdzieś swoje prywatne oszczędności – zauważa gość audycji.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której wypowiadają się przedstawiciele instytucji pozarządowych, prawnicy i eksperci. Można też usłyszeć głosy słuchaczy przedstawiających swoje zdanie na temat zmian w przepisach dotyczących oświadczeń majątkowych.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Stanisław Żaryn (rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych), prof. Adam Grzegorczyk (Wyższa Szkoła Promocji w Warszawie), Małgorzata Brennek (Fundacja Republikańska), Wojciech Klicki (Fundacji Panoptykon), Grażyna Kopińska (Fundacji im. Stefana Batorego), Paweł Grzelak (4P research mix)
Data emisji: 27.11.2017 
Godzina emisji:
 12.08

ml/gs


Czytaj także

Czy nasze państwo jest nadopiekuńcze?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 14:35
Według danych EPICENTER sytuacja w Polsce pod względem restrykcyjności przepisów w ciągu ostatniego roku pogorszyła się. Czy to oznacza, że państwo za bardzo ingeruje w nasze życie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości. Czy zmiany są potrzebne?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 15:30
Ministerstwo Zdrowia chce zmian w ustawie o wychowaniu w trzeźwości. Takich, które uniemożliwią picie piwa np. na bulwarach nad Wisłą.
rozwiń zwiń