Składki na ZUS od wszystkich zarobków?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 14:00
Sejm uchwalił nowelę wprowadzającą obowiązek zapłaty składek ZUS od zarobków przekraczających trzydziestokrotność przeciętnego wynagrodzenia, czyli 127 890 złotych rocznie.
Audio
  • Składki na ZUS od wszystkich zarobków? (Za a nawet przeciw/Trójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: polymanu/Shutterstock.com

kontrola lupa pieniądze 1200 Mariola Anna SShutterstock.com.jpg
Oświadczenia majątkowe w nowym kształcie?

Niektórzy publicyści komentują: "to zniesienie przywileju". Problem w tym, że był to system zabezpieczający państwo. Przed czym? Przed gigantycznymi emeryturami w przyszłości.

– Ta ustawa to najdroższa chwilówka, jaką rząd mógł w tej chwili wziąć. Nie jest to dobry pomysł. W teorii powodem wprowadzenia tej zmiany jest chęć, aby najbogatsi dorzucali się do tego, co będzie dystrybuowane na tych biedniejszych. Mój brak zgody na ten pomysł opiera się na tym, że skutek będzie odwrotny – to ci biedniejsi i ich dzieci będą musieli płacić znacznie więcej na emerytury tych najbogatszych, niż to wynikało z obecnie obowiązujących przepisów – zwraca uwagę dr Tomasz Lasocki z Uniwersytetu Warszawskiego.

Swoją opinię przedstawił też prof. Ryszard Bugaj z PAN. – Jestem przeciwny przymusowym obciążeniom składkami, bo to pogłębia dualizm składkowy. Samozatrudnieni w Polsce płacą, w zdecydowanej większości, składkę w wysokości 60 procent od podstawy wynagrodzenia, czyli niedużo. Jeżeli obejmiemy obowiązkiem składkowym wszystkich, to będzie to dotyczyło tylko tych, którzy są zatrudnieni. Natomiast nie rusza to najbogatszych, którzy mają status samozatrudnionego – zauważa.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której wypowiadają się przedstawiciele instytucji pozarządowych, prawnicy i eksperci. Można też usłyszeć głosy słuchaczy przedstawiających swoje zdanie na temat zmian w przepisach dotyczących składek na ZUS.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr Tomasz Lasocki (pracownik Instytutu Nauk Prawno-Administracyjnych Uniwersytetu Warszawskiego), dr Maciej Kędzierski (pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie), Jeremi Mordasewicz (członek Konfederacji Lewiatan), prof. Ryszard Bugaj (pracownik Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN), prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz (pracownik Kolegium Ekonomiczno-Społecznego Politechniki Warszawskiej), Cezary Kaźmierczak (członek Związku Przedsiębiorców i Pracodawców)
Data emisji: 28.11.2017 
Godzina emisji:
 12.07

ml/mk


Czytaj także

Umowy śmieciowe pod lupą. Czy ściąganie składek z przeszłości jest w porządku?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 15:00
Rząd wytoczył wojnę tzw. śmieciówkom – nie tylko stopniowo zaostrza przepisy, ale także kwestionuje umowy nawet wiele lat wstecz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstytucja dla biznesu. Co oznacza dla przedsiębiorców?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 16:00
Rząd przyjął pakiet pięciu projektów dotyczących zmian w prawie gospodarczym, składających się na tzw. konstytucję dla biznesu.
rozwiń zwiń