Czy karcenie dziecka klapsem jest dopuszczalne?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 16:30
Rzecznik Praw Dziecka przedstawił raport "Przemoc w wychowaniu – czas z tym skończyć". Społeczna akceptacja przemocy wobec dzieci jest w Polsce nadal bardzo wysoka.
Audio
  • Czy karcenie dziecka klapsem jest dopuszczalne? (Za a nawet przeciw/Trójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Prazis Images/Shutterstock.com

Jedna trzecia Polaków aprobuje bicie dziecka, a ponad połowa (52 procent) uważa, że są sytuacje, kiedy dziecko należy ukarać klapsem.

– Działania, które mają doprowadzić do ograniczenia i wręcz wyeliminowania kar cielesnych, w tym klapsów, są działaniami długofalowymi i niełatwymi. Muszą mieć bardzo różny charakter. Najważniejsze jest wyraźne zaznaczenie, że dziecko, tak samo jak osoba dorosła, ma prawo do nietykalności cielesnej i powinno być w takim razie przez prawo chronione. Dlatego w 2010 roku Polska wprowadziła całkowity zakaz kar cielesnych – mówi prof. Ewa Jarosz z Katedry Pedagogiki Społecznej UŚ.

pieniądze oszczędzanie 1200.jpg
Czy problem zaległych alimentów uda się zlikwidować?

Swoją opinię w Trójce wyraził także ks. Edward Kąkol, prezes Stowarzyszenia Pomoc Rodzinie "Droga". – Wśród podopiecznych naszego Stowarzyszenia problem agresywnego zwracania się do dzieci jest potworny. To są sytuacje skrajne, rodziny, które są strasznie poranione. Dlatego istotą rzeczy jest nasza praca, aby zniwelować urazy, których te dzieci doświadczyły, by nie powtarzały tego w swoim życiu. Problem karcenia dzieci pojawia się w rodzinach, gdzie rodzice są bezradni wobec rzeczywistości, która ich zastała – zauważa duchowny.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której wypowiadają się przedstawiciele instytucji pozarządowych, prawnicy i eksperci. Można też usłyszeć głosy słuchaczy przedstawiających swoje zdanie na temat przemocy fizycznej w wychowywaniu dzieci.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: prof. Ewa Jarosz (doradczyni Rzecznika Praw Dziecka, Katedra Pedagogiki Społecznej Uniwersytetu Śląskiego), Aleksandra Piotrowska (psycholog), Pani Aneta (mama dwóch synów), ks. Edward Kąkol (prezes Stowarzyszenia Pomoc Rodzinie "Droga"), Beata Mirska-Piworowicz (członek Stowarzyszenia "Damy Radę"), Wiesław Kołak (Towarzystwo Przyjaciół Dzieci)
Data emisji: 29.11.2017 
Godzina emisji:
 12.07

ml/gs

 

Czytaj także

Kary za dopalacze. Czy należy je zaostrzyć?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 13:00
Przed nami ciąg dalszy walki z dopalaczami. Tym razem z problemem chce się zmierzyć rząd PiS, a konkretnie Ministerstwo Zdrowia. Surowiej karani będą dystrybutorzy. Będą oni mogli trafić do więzienia nawet na 12 lat. Posiadaczom dopalaczy będzie grozić grzywna i kara do 3 lat pozbawienia wolności. Aktualne przepisy przewidują za handel tylko kary finansowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy należy zlikwidować prace domowe dla uczniów?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2017 13:00
Rzecznik praw dziecka interweniował u minister edukacji w sprawie nadmiaru zadawanych uczniom prac domowych. Chciał zainteresować resort zbyt dużą ingerencją szkoły w życie prywatne uczniów i ich rodzin.
rozwiń zwiń