Czy można skutecznie walczyć ze smogiem?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 13:00
W miniony poniedziałek wiele miast w Polsce było w czołówce miejsc o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu na świecie!
Audio
  • Czy można skutecznie walczyć ze smogiem? (Za a nawet przeciw/Trójka)
Smog nad Warszawą
Smog nad WarszawąFoto: Martyn Jandula/Shutterstock.com

W Warszawie stężenie pyłu PM10 przekroczyło 160 mikrogramów na metr sześcienny przy normie wynoszącej 50 mikrogramów. Stężenie pyłu PM2,5 aż pięciokrotnie przekraczało normy. Wciąż nie mamy wprowadzonych norm jakości węgla, a od tego trzeba zacząć, by myśleć o walce ze smogiem.

– 14 punktów programu walki z zanieczyszczeniem powietrza to słuszna droga, ale jak na razie zrealizowano tylko jeden z nich. Warto tu zwrócić uwagę, że my w tych działaniach antysmogowych często skupiamy się na stosowaniu rozwiązań "na końcu rury", czyli zakazy wychodzenia, oczyszczacze, bezpłatna komunikacja, a tymczasem nie sięgamy do źródła. Trzeba przyznać, że źródłem problemu jest węgiel. Istnieje też problem zanieczyszczeń komunikacyjnych, z którymi w wielu miastach na świecie sobie poradzono – u nas nie – mówi prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego.

– Jesteśmy na ostatniej legislacyjnej prostej, by wprowadzić sztywne normy jakości węgla produkowanego w Polsce. Węgiel importowany, który będzie kierowany do sprzedaży detalicznej w naszym kraju, również będzie musiał spełniać pewne warunki a sprzedający go będzie musiał posiadać odpowiednie certyfikaty. Natomiast, w kwestii pieców, w których ma być to paliwo spalane, nasze ministerstwo przygotowało odpowiednie rozporządzenie regulujące i ten wątek. Musimy jednak uszczelnić te przepisy ze względu na prawo europejskie, które pozwala na pewne możliwości obejścia proponowanych przez nas norm  – informuje wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której wypowiadali się także inni eksperci oraz nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: prof. dr hab. Piotr Skubała (pracownik Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego), Piotr Siergiej (członek Polskiego Alarmu Smogowego), dr Tomasz Teluk (pracownik Instytutu ds. Globalizacji), Jadwiga Emilewicz (wiceminister Rozwoju), Sławomir Brzózek (pracownik Fundacji Nasza Ziemia), Łukasz Adamkiewicz (pracownik Fundacji #13)
Data emisji: 20.12.2017 
Godzina emisji:
 12.08

ml/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Polacy będą (i chcą) płacić za foliowe reklamówki

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 20:00
Obywatel Unii wykorzystuje rocznie 198 toreb foliowych. Statystyczny Niemiec zużywa ich 98, Fin – 5, a Duńczyk – 4. Polacy są pod tym względem w czołówce. Nasz przeciętny krajan zużywa w ciągu roku 466 jednorazowych reklamówek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy jesteśmy przygotowani do walki ze skutkami zmian klimatu?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 16:00
Czy pamiętają Państwo jeszcze, jak wygląda zima? Nie taka, jaką mamy teraz, tylko prawdziwa, z dużą ilością śniegu i ujemnymi temperaturami przez dwa miesiące?
rozwiń zwiń