Czy to był dobry dla nas rok?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2017 13:00
Wyniki naszej gospodarki zaskakują nawet sceptyków. Znaczny wzrost eksportu, produkcji przemysłowej, wzrost konsumpcji. W efekcie trwały, dobry wzrost PKB. Z drugiej strony uruchomienie artykułu 7. traktatu o Unii Europejskiej i złe relacje Polski z Unią.
Audio
  • Czy to był dobry dla nas rok? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Konstanttin/Shutterstock.com

Na tle pozytywnych danych dotyczących gospodarki negatywnie wyróżnia się poziom inwestycji, które rok do roku wzrosły zaledwie o 3,3 proc. – Ma to związek nie z sytuacją ekonomiczną, a brakiem stabilności komunikacyjnej rządu – mówi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Dodaje, że "rząd powinien zdecydowanie rzadziej korzystać z różnego rodzaju zapowiedzi, których nie zamierza realizować" i podkreśla, iż zmiany prawne dotyczące biznesu idą w dobrym kierunku, jednak w zbyt wolnym tempie, a "złą wiadomością jest kolejne odsuwanie w czasie ustawy o małej działalności gospodarczej". Gość Trójki akcentuje także, że "Polska jest w trudnej sytuacji demograficznej, bo w 2020 roku w kraju brakować będzie miliona rąk do pracy". – Polska musi mieć przemyślaną politykę osiedlania się emigrantów, głównie dotyczącą tych, którzy ciężko pracują, czyli Ukraińców, Białorusinów i Wietnamczyków – przekonuje ekspert.

Z kolei dr Renata Mieńkowska-Norkiene z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla, że uruchomienie procedury związanej z artykułem 7. traktatu o Unii Europejskiej to "cios wizerunkowy dla Polski”, a trzeba pamiętać, że "stoimy u progu negocjacji dotyczących kolejnej wieloletniej perspektywy finansowej Unii Europejskiej". Rozmówczyni Kuby Strzyczkowskiego dodaje, że jeśli chodzi o spór naszego kraju ze Wspólnotą, to "Polacy często nie rozumieją ceny, jaką może przyjść nam za to zapłacić". W audycji ekspertka porównuje również unijną sytuację oraz pozycję Polski i Węgier, wyjaśnia także, dlaczego przeciwstawianie się Brukseli nie szkodzi, a wręcz pomaga partiom rządzącym w obu wspomnianych krajach.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której nie zabrakło również wątków dotyczących kwestii uchodźców czy Puszczy Białowieskiej.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców), dr Renata Mieńkowska-Norkiene (Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego), Andrzej Faliński (Forum Dialogu Gospodarczego), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan), dr Kazimierz Kik (politolog), Agnieszka Łada (Instytut Spraw Publicznych)
Data emisji: 27.12.2017 
Godzina emisji: 12.07

mk/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy zmiana na stanowisku premiera to dobra zmiana?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 13:00
Dlaczego w obozie rządzącym zdecydowano się na zmianę szefa rządu? Czy Mateusz Morawiecki będzie lepszym premierem niż Beata Szydło? Pytał o to Kuba Strzyczkowski w audycji "Za, a nawet przeciw".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak usprawnić prowadzenie działalności gospodarczej?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 17:00
Po exposé premiera Mateusza Morawieckiego wiemy, jakie są jego plany. Ale nie wiemy co zostanie zrealizowane skutecznie i kiedy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy nad ustawami o KRS i SN należałoby dłużej popracować?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 15:00
W Senacie debata nad ustawami o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Przed Senatem demonstracje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy rząd powinien dążyć do kompromisu z Unią?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 16:30
Na 20 grudnia planowana jest debata unijnych komisarzy na temat przyjmowania w Polsce nowych ustaw o sądownictwie. Ponoć decyzja o uruchomieniu słynnego art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej jest przesądzona.
rozwiń zwiń