Czy powinniśmy płacić wyższą składkę zdrowotną?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy powinniśmy płacić wyższą składkę zdrowotną?
W marcu 2022 r. przedsiębiorcy będą po raz pierwszy płacić składkę zdrowotną od dochodu.Foto: Shutterstock.com/ Monkey Business Images

Lekarze nadal wypowiadają klauzulę opt-out, która umożliwia pracę powyżej 48 godzin tygodniowo i dyżurowanie dłużej. Wiele szpitali pracuje w trybie awaryjnym.

Posłuchaj

Czy powinniśmy płacić wyższą składkę zdrowotną? (Za a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Największe problemy z obsadą są w mniejszych placówkach. Lekarze rezydenci domagają się wyższych nakładów na służbę zdrowia i podwyżek. W środę (3.01) specjalne posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia, być może z udziałem ministra Konstantego Radziwiłła.


sylwester nowy rok 2018 F 1200.jpg
Czy z optymizmem myślę o 2018 roku?

Pierwszy z ekspertów zaczął od analizy przyczyn trudnej sytuacji w służbie zdrowia. – Wydaje się, że mamy dwa główne problemy. Jednym z nich jest kwestia niedofinansowania służby zdrowia. Drugim jest niedobór lekarzy. Mamy najniższy wskaźnik lekarzy na 1000 mieszkańców w całej Unii Europejskiej. Podobnie jest z pielęgniarkami. Należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden niepokojący trend w Polsce – średni wiek naszych lekarzy to 50 lat, czyli ten niedobór lekarzy z roku na rok będzie się pogłębiał. Dodatkowo, mamy do czynienia z dużą emigracją lekarzy do innych państw Unii – mówi dr Jerzy Gryglewicz.

– Na dzień przed nowym rokiem nasz przewodniczący otrzymał dane, że ponad 5 tysięcy lekarzy wypowiedziało klauzulę opt-out. Według danych ministerstwa było to trochę ponad 3,5 tysiąca. Rozbieżność wynika z tego, że część medyków podpisała to na starych formularzach, przez co klauzule te nie obowiązywały. Widzimy już, że dyrektorzy szpitali postanowili gasić pożary – obstawiono wszystkie dyżury ciągiem. Wszystkie godziny z okresu rozliczeniowego na trzy miesiące zostaną wykorzystane w dwadzieścia kilka dni stycznia. Również rozwiązania proponowane przez ministerstwo nie są dobre – zauważa dr Jarosław Biliński z PROZZL.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której wypowiadali się również inni eksperci, a swoje zdanie na temat składek na służbę zdrowia wyrażali słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr Jerzy Gryglewicz (pracownik Uczelni Łazarskiego), dr Adam Kozierkiewicz (ekspert ds. rynku zdrowia), Stanisław Maćkowiak (członek Federacji Pacjentów Polskich), dr Jarosław Biliński (wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związki Zawodowego Lekarzy), Aleksandra Kurowska (pracownik portalu politykazdrowotna.com)
Data emisji: 2.01.2018
Godzina emisji: 12.07

ml/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Polecane