X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy powinniśmy płacić wyższą składkę zdrowotną?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 13:00
Lekarze nadal wypowiadają klauzulę opt-out, która umożliwia pracę powyżej 48 godzin tygodniowo i dyżurowanie dłużej. Wiele szpitali pracuje w trybie awaryjnym.
Audio
  • Czy powinniśmy płacić wyższą składkę zdrowotną? (Za a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ Monkey Business Images

Największe problemy z obsadą są w mniejszych placówkach. Lekarze rezydenci domagają się wyższych nakładów na służbę zdrowia i podwyżek. W środę (3.01) specjalne posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia, być może z udziałem ministra Konstantego Radziwiłła.


sylwester nowy rok 2018 F 1200.jpg
Czy z optymizmem myślę o 2018 roku?

Pierwszy z ekspertów zaczął od analizy przyczyn trudnej sytuacji w służbie zdrowia. – Wydaje się, że mamy dwa główne problemy. Jednym z nich jest kwestia niedofinansowania służby zdrowia. Drugim jest niedobór lekarzy. Mamy najniższy wskaźnik lekarzy na 1000 mieszkańców w całej Unii Europejskiej. Podobnie jest z pielęgniarkami. Należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden niepokojący trend w Polsce – średni wiek naszych lekarzy to 50 lat, czyli ten niedobór lekarzy z roku na rok będzie się pogłębiał. Dodatkowo, mamy do czynienia z dużą emigracją lekarzy do innych państw Unii – mówi dr Jerzy Gryglewicz.

– Na dzień przed nowym rokiem nasz przewodniczący otrzymał dane, że ponad 5 tysięcy lekarzy wypowiedziało klauzulę opt-out. Według danych ministerstwa było to trochę ponad 3,5 tysiąca. Rozbieżność wynika z tego, że część medyków podpisała to na starych formularzach, przez co klauzule te nie obowiązywały. Widzimy już, że dyrektorzy szpitali postanowili gasić pożary – obstawiono wszystkie dyżury ciągiem. Wszystkie godziny z okresu rozliczeniowego na trzy miesiące zostaną wykorzystane w dwadzieścia kilka dni stycznia. Również rozwiązania proponowane przez ministerstwo nie są dobre – zauważa dr Jarosław Biliński z PROZZL.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której wypowiadali się również inni eksperci, a swoje zdanie na temat składek na służbę zdrowia wyrażali słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr Jerzy Gryglewicz (pracownik Uczelni Łazarskiego), dr Adam Kozierkiewicz (ekspert ds. rynku zdrowia), Stanisław Maćkowiak (członek Federacji Pacjentów Polskich), dr Jarosław Biliński (wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związki Zawodowego Lekarzy), Aleksandra Kurowska (pracownik portalu politykazdrowotna.com)
Data emisji: 2.01.2018
Godzina emisji: 12.07

ml/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy problemom służby zdrowia zaradzi podwyżka składki zdrowotnej?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 16:00
Trwa protest lekarzy rezydentów domagających się m.in. zwiększenia nakładów na służbę zdrowia do 6,8 procent PKB – minimum zalecanego przez Światową Organizację Zdrowia, obecnie wydajemy dużo mniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protest rezydentów. Czy ich oczekiwania są zrozumiałe?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 17:00
Ponad 3 tysiące młodych lekarzy od stycznia przyszłego roku będzie pracować maksymalnie 48 godzin tygodniowo. Co to oznacza? Że za chwilę w szpitalach zabraknie lekarzy.
rozwiń zwiń