Publiczny rejestr dłużników alimentacyjnych?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 14:00
Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad utworzeniem Krajowego Rejestru Zadłużonych, który ma objąć również niepłacących alimentów.
Audio
  • Publiczny rejestr dłużników alimentacyjnych? (Za a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Billion Photos/Shutterstock.com

Do rejestru trafią osoby, wobec których toczy się egzekucja i które zalegają ze spłatą dłużej niż 6 miesięcy.


pieniądze oszczędzanie 1200.jpg
Czy problem zaległych alimentów uda się zlikwidować?

Ściągalność alimentów jest dużą bolączką w Polsce. Dr Krystyna Krzekotowska z Uczelni Łazarskiego zwraca uwagę na istotę problemu – To jest odwieczny problem: jak, z jednej strony, zapewnić skuteczność prawa w sytuacjach uzasadnionych, a z drugiej, wyważyć ochronę prywatności osób płacących alimenty. Wydaje się, że należy poprzeć wszelkie kroki zwiększające skuteczność egzekucji w stosunku do dłużników alimentacyjnych. Polska nadal jest daleko z tyłu, jeśli chodzi o ściągalność tych długów i dobrze się stało, że nowelizacja kodeksu karnego spowodowała w tej kwestii wzrost. Nadal nie mamy jednak w naszym kraju organizmu, który gromadziłby wiedzę na temat rozwiązań działających skutecznie w innych krajach – zauważa wiceprezes Światowego Forum Polaków.

– Nasze stowarzyszenie uważa, że powstanie KRZ jest dobrym pomysłem. Dzięki temu, na przykład, sąsiad mógłby zobaczyć, że ktoś, kto mieszka obok i zalega z alimentami, jeździ wspaniałym samochodem, wyjeżdża za granicę, ale nie utrzymuje swoich dzieci. Osoby, które uregulują swoje zadłużenie, powinny być od razu wykreślone. Wiele osób mówi, że istnieje duża grupa ludzi, którzy nie mają pieniędzy na spłatę. W takich sytuacjach gminy powinny umożliwiać podjęcie robót publicznych celem pokrycia długu alimentacyjnego. Tak naprawdę bezrobotny dłużnik ma dużo możliwości znalezienia pracy, ale państwo się nim nie interesuje – podkreśla Katarzyna Tatar ze stowarzyszenia "Alimenty to nie prezenty".

Czy rejestr dłużników alimentacyjnych okaże się skutecznym rozwiązaniem? Jakie zmiany proponowali inni goście audycji? Tego dowiedzieć się można z dołączonego nagrania. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr Krystyna Krzekotowska (wiceprezes Światowego Forum Polaków, pracownik Uczelnii Łazarskiego), dr Ewa Dawidziuk (dyrektorka Zespołu ds. Wykonywania Kar BRPO), Dorota Herman (pracownik Stowarzyszenia "Dla Naszych Dzieci"), Katarzyna Tatar (pracownik Stowarzyszenia "Alimenty to nie prezenty"), Danuta Wawrowska (prawnik, ekspert Kongresu Kobiet), Andrzej Kulig (rzecznik prasowy Krajowego Rejestru Długów)
Data emisji: 18.01.2018
Godzina emisji: 12.08

ml/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy problem zaległych alimentów uda się zlikwidować?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 14:00
Od maja obowiązują nowe przepisy kodeksu karnego przewidujące surowe kary dla dłużników alimentacyjnych. Osobom, które zalegają z alimentami przez trzy miesiące, grozi do roku więzienia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Składki na ZUS od wszystkich zarobków?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 14:00
Sejm uchwalił nowelę wprowadzającą obowiązek zapłaty składek ZUS od zarobków przekraczających trzydziestokrotność przeciętnego wynagrodzenia, czyli 127 890 złotych rocznie.
rozwiń zwiń