Czy zadłużanie się emerytów to efekt biedy?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 14:00
Rośnie liczba zadłużonych emerytów. Ponad 300 tysięcy osób w wieku 65 lat i więcej zalega z zapłatą rachunków, rat kredytów i innych zobowiązań.
Audio
  • Czy zadłużanie się emerytów to efekt biedy? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: CC0 Public Domain/gosiak1980/pixabay

Według danych Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej ich zadłużenie wynosi łącznie ponad 6,1 miliardów złotych. Rekordzista z Mazowsza, 68-latek, ma dług w wysokości 104 milionów złotych. Badania wykazały, że seniorzy to grupa wiekowa, której zaległości rosną w najszybszym tempie. Jakie są tego przyczyny? 

– Fakt, że emeryci jako grupa zadłuża się bardzo szybko, jest wyjątkowo niepokojący. W dwa lata zadłużenie osób powyżej 65. roku życia wzrosło o jedną trzecią, czyli przybyło około stu tysięcy dłużników – mówi Sławomir Grzelczak, prezes Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Okazuje się, że w różnych częściach kraju liczba dłużników znacząco się różni. Ekspert podaje przyczyny takiego zjawiska. – Gdyby można było stwierdzić, że bieda wpędza emerytów w długi, to prawdopodobnie ten rozkład nie byłby tak zróżnicowany w poszczególnych województwach. Bardzo możliwe, że niektórzy seniorzy są wspierani finansowo przez swoje rodziny – dodaje. 

 – Myślę, że ważną przyczyną jest to, że na tej grupie społeczeństwa niektórzy straszliwie żerują. Chodzi m.in. o banki czy firmy, które próbują coś sprzedawać emerytom. Takie sytuacje powodują, że ci ludzie wpadają w pułapkę – podkreśla Tadeusz Staniewski, wiceprezes Krajowej Partii Emerytów i Rencistów.

Jak walczyć z tym problemem? Co jeszcze wpływa na powiększanie długów wśród emerytów? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Sławomir Grzelczak (prezes Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor), prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz (ekonomistka, Politechnika Warszawska), Marian Krzewiński (wiceprzewodniczący, rzecznik prasowy Rady Krakowskich Seniorów), Tadeusz Staniewski (wiceprezes Krajowej Partii Emerytów i Rencistów), dr Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha), Elżbieta Ostrowska (przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów)
Data emisji: 23.01.2018
Godzina emisji: 12.08

kw/mk


Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Publiczny rejestr dłużników alimentacyjnych?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 14:00
Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad utworzeniem Krajowego Rejestru Zadłużonych, który ma objąć również niepłacących alimentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy nad polityczną agresją można zapanować?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2018 08:00
O atakach na biura poselskie słyszymy coraz częściej. Ofiarą jednego z nich padła posłanka Nowoczesnej Kornelia Wróblewska. Niedawno jeden z marszy w Warszawie zakończył się atakiem na siedzibę Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy nad polityczną agresją można zapanować?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 13:30
O atakach na biura poselskie słyszymy coraz częściej. Ofiarą jednego z nich padła posłanka .Nowoczesnej Kornelia Wróblewska. Niedawno jeden z marszów w Warszawie zakończył się atakiem na siedzibę Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń