X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy szczepię się przeciw grypie?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 16:00
Od początku października na grypę zachorowało ponad dwa miliony Polaków. Jest powód do niepokoju? Czy to norma?
Audio
  • Kuba Strzyczkowski, jego goście i słuchacze dyskutowali na temat szczepień przeciwko grypie (Za a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Zivica Kerkez

Jak twierdzi Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego, "to jeden z najwyższych wskaźników ostatnich latach". A szczyt zachorowań dopiero przed nami.

Rzecznik prasowy GIS przedstawił dane dotyczące tegorocznych zachorowań na grypę – Ostatni tydzień, z jakiego mamy dane, mógłby się ubiegać o miano rekordowego pod tym względem. W latach poprzednich zdarzały się podobne, ale to, z czym mamy do czynienia obecnie, można nazwać wielką falą. 37 tysięcy osób dziennie stawia się do lekarza, ale pamiętajmy, że statystyka ta nie jest precyzyjna, bo zgłaszalność nie jest stuprocentowa. Nie ma podstaw by mówić, że wirusy, które krążą obecnie są bardziej zjadliwe niż kiedyś, ale mamy doniesienia, że infekcje, przez nie powodowane, są trochę cięższe niż to było w latach poprzednich. Na szczęście, w skali kraju, ta prawdziwa grypa dopada jedynie kilkanaście procent chorych, ale biorąc pod uwagę ilość osób z powikłaniami, można tu mówić o sezonowej epidemii – informuje Jan Bondar.

Dr Paweł Grzesiowski zwracał uwagę na przyczyny zachorowań i stosunek pacjentów do szczepień – Grypa to wirus, który jest na Ziemi od milionów lat. Doskonale radzi sobie w środowisku, potrafi przeżyć do 8 godzin w dobrych warunkach na powierzchniach takich jak blaty, poręcze i temu podobne. Oznacza to, że musimy pamiętać o zachowaniu pewnych zasad higieny. Chodzenie do pracy w trakcie choroby jest bardzo złym pomysłem. Pamiętajmy, że wirus przenosi się drogą kropelkową, co oznacza, że możemy spowodować zakażenie u naszych kolegów i koleżanek z pracy. To nie jest jednak tak, że się nie przejmujemy. Rozmawiam z pacjentami, którzy pytają o grypę i jej powikłania, bo się ich boją. Problemem jest to, że osoby te nie wierzą w szczepionki. To bardzo zła opinia na temat szczepień jest moim zdaniem przyczyną niskiego odsetku szczepiących się ludzi – zauważa epidemiolog.

Czy w przyszłości ilość zachorowań będzie rosła? Jakie zdanie na ten temat mają słuchacze? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Jan Bondar (rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego), Stanisław Maćkowiak (Federacja Pacjentów Polskich), Adam Kozierkiewicz (ekspert rynku zdrowia), dr Paweł Grzesiowski (epidemiolog, sekretarz Zespołu Ekspertów ds. Szczepień Ochronnych), Justyna Socha (Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP"), Aleksandra Kurowska (redaktor naczelna czasopisma "Polityka zdrowotna")
Data emisji: 6.02.2018
Godzina emisji: 12.06

ml

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy warto przyjmować szczepionkę antygrypową?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2017 13:30
Do Polski dotrze niebawem z Australii zmutowany wirus grypy. Może wywołać groźne następstwa. W Australii zachorowało już ponad 140 tysięcy osób, a choroba zaczyna tam zbierać śmiertelne żniwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy piję wodę prosto z kranu?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 14:20
W Polsce pijemy coraz więcej wody butelkowanej. Rocznie około 118 litrów na głowę. Czy to rozsądne i mądre? Niekoniecznie. Badania wskazują, że woda w butelce potrafi być kiepskiej jakości, za to droga.
rozwiń zwiń