Czy wyobrażam sobie życie bez płatności gotówką?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 13:30
Fundacja "Polska Bezgotówkowa", różne instytucje finansowe, także banki, próbują przekonać nas do obrotu bezgotówkowego. Jak tłumaczy Warszawski Instytut Bankowości, obrót bezgotówkowy przynosi korzyści nie tylko konsumentom, ale także przedsiębiorcom.
Audio
  • Czy jesteśmy w stanie zrezygnować z gotówki? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Paisit Teeraphatsakool

Ponadto koszt drukowania i gromadzenia pieniędzy jest bardzo wysoki. W niektórych krajach planowane jest całkowite wycofanie gotówki. W Polsce udział gotówki w transakcjach jest jednym z najwyższych w Europie i wynosi 39 procent. 

pit podatki 1200.jpg
Czy wielu Polaków wspiera organizacje pożytku publicznego?

Fundacja "Polska Bezgotówkowa" bezpłatnie użycza terminale małym przedsiębiorcom. Jak dokładnie wygląda ten proces? – Chcemy w ten sposób dokonać pewnego pozytywnego testu z punktu widzenia przedsiębiorcy. Robimy to, aby przekonać go do płatności bezgotówkowych i korzystania z terminali w przyszłości. Chcemy też informować, że opłaty za korzystanie z takich usług są bardzo niskie – tłumaczy dr Mieczysław Groszek, prezes fundacji "Polska Bezgotówkowa".

– Mamy dzisiaj dwa trendy. Jeden, który jest kojarzony ze swojego rodzaju tradycją i wolnością, czyli płatność gotówką. I mamy ten drugi argument po stronie płatności bezgotówkowych, czyli większą łatwość w dokonywaniu transakcji – mówi prof. Konrad Raczkowski, dyrektor Instytutu Ekonomicznego Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. 

Dużym plusem gotówki jest większa kontrola nad wydatkami. Czy używając wyłącznie kart płatniczych będziemy wydawać za dużo? Czy w Polsce możemy zrezygnować z gotówki? Jakie zdanie na ten temat mają słuchacze? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

office-1209640_1920 biznesmen 1200.jpg
Czy wolność gospodarcza u nas ma się dobrze?

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr Mieczysław Groszek (prezes Fundacji "Polska Bezgotówkowa"), Jarosław Ryba (Polski Związek Instytucji Pożyczkowych), dr Jakub Górka (Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego), prof. Konrad Raczkowski (dyrektor Instytutu Ekonomicznego Społecznej Akademii Nauk w Warszawie), prof. Elżbieta Mączyńska (Szkoła Główna Handlowa, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne), Cezary Dziugieł (ekspert e-płatności)
Data emisji: 8.02.2018
Godzina emisji: 12.08

kw/mk


Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Publiczny rejestr dłużników alimentacyjnych?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 14:00
Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad utworzeniem Krajowego Rejestru Zadłużonych, który ma objąć również niepłacących alimentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zadłużanie się emerytów to efekt biedy?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 14:00
Rośnie liczba zadłużonych emerytów. Ponad 300 tysięcy osób w wieku 65 lat i więcej zalega z zapłatą rachunków, rat kredytów i innych zobowiązań.
rozwiń zwiń