Czy postawić granicę w stosowaniu medycyny u zwierząt?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2018 14:00
Najnowocześniejsze metody leczenia weszły do weterynarii. Prześwietlenia, rezonansy magnetyczne, najbardziej skomplikowane badania to już codzienność.
Audio
  • Czy przesadzamy z leczeniem naszych zwierząt? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/VP Photo Studio

Codziennością powoli stają się protezy i skomplikowane operacje. Od kilku dni np. oglądamy lemura, który przeszedł skomplikowaną operacją kręgosłupa, a teraz przechodzi rehabilitację jak człowiek.

Zwierzakom, mam wrażenie, nie zawsze się to podoba, ale my nie protestujemy. Gdy dochodzi do transplantacji, zaczynają się problemy, bo jak traktować przypadek, gdy jednemu zwierzakowi przeszczepia się np. nerkę od drugiego?


bezdomny kot 1200.jpg
Obowiązkowe znakowanie psów i kotów?

W przypadku ludzi, przy okazji skomplikowanych zabiegów, konieczna jest zgoda pacjenta. A w przypadku zwierząt decydujemy my, ludzie. I czasem można odnieść wrażenie, że te skomplikowane medyczne zabiegi na zwierzętach to taka trochę zakamuflowana forma eksperymentów.

– Na pewno są zabiegi nieetyczne i zakazane. W dużej części jest to "widzimisię" ludzi. To chociażby kopiowanie uszu, ogonów czy usuwanie pazurów u kotów. To rzeczy, których lekarz nie powinien się podjąć. Granicę weterynarii wyznacza przede wszystkim bariera finansowa – tłumaczy dr Dariusz Różycki, weterynarz. 


drzewa las FREE 1200_660.jpg
Czy puszczę należy pozostawić samą sobie?

– Zwróciłbym uwagę na ważny aspekt. Przede wszystkim na zgodność reagowania z naszą ludzką naturą na cierpienie zwierzęcia, które staje się członkiem rodziny albo jest tak traktowane. Jeżeli np. pies znajduje się w sytuacji zagrożenia, to chcemy go ratować, nie szczędząc środków finansowych – mówi dr Przemysław Nawrocki z WWF Polska. 

Jakie zdanie na ten temat mają słuchacze? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Ernest Zozuń 
Goście: dr Dariusz Różycki (weterynarz), dr Przemysław Nawrocki (WWF Polska), Cezary Wyszyński (fundacja VIVA) 
Data emisji: 19.02.2018
Godzina emisji: 12.07

kw/gs


Czytaj także

Czy ryba jest zdrowa jak ryba?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 14:00
W wielu krajach europejskich dietetycy przekonywali: "Jedzcie ryby! Są zdrowe". Dziś ostrzegają przed pangą z Wietnamu, łososiem z Norwegii czy rybami z naszego Bałtyku.
rozwiń zwiń