Czy magiczne suplementy diety to oszustwo?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy magiczne suplementy diety to oszustwo?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/George Rudy

Preparat na mocne włosy, zestaw mikroelementów na dobrą pamięć, tabletka przeciw skurczom, kapsułka na lepsze trawienie, musująca pigułka na stawy, probiotyk, żeby polepszyć stan, gdy bierze się antybiotyk, a do tego przywracający wigor syrop.

Posłuchaj

Czy warto stosować suplementy diety? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Apteki pełne są elegancko nazywanych suplementów diety sprzedawanych bez recepty w kolorowych opakowaniach i zalecanych przez najbardziej renomowanych specjalistów. A my łapiemy się w tę pułapkę, bo chcemy mieć wspaniałe włosy, dobrą pamięć, żeby trawiło nam się dobrze, a stawy nie skrzypiały.


grypa szczepionka choroba shutterstock 1200.jpg
Czy szczepię się przeciw grypie?

Nie czytamy ulotek i nie konsultujemy się z lekarzem, co zaleca mały druk z opakowań. A może trzeba, bo lekarz powiedziałby nam prawdopodobnie, że wiele tych specyfików to cukier z mąką i dobra reklama. I na nic nie pomagają. A lepsza od nich byłaby po prostu odpowiednia dieta.

– Nie mogę powiedzieć, że jest to oszustwo. Zakładamy, że każdy chce mieć jak najlepszy produkt, który korzystnie będzie wpływał na zdrowie pacjenta. Oczywiście nie można wykluczyć, że wśród producentów są oszuści, ale nie wolno mówić, że wszyscy do nich należą. To byłoby nieprawdziwe. Trzeba czytać ulotki, ale bardzo ważna jest konsultacja z lekarzem w przypadku stosowania tych środków – wyjaśnia prof. dr hab. Bożena Cukrowska, kierownik Pracowni Immunologii w Zakładzie Patologii w Centrum Zdrowia Dziecka.

– Niebezpieczne jest stosowanie takich środków, w szczególności zimą, ponieważ do końca nie wiemy, co się w nich znajduje. Takie pigułki mogą obniżać odporność naszego organizmu, kiedy już wejdą w interakcję z naszym chemicznym składem. Lepiej stosować takie środki po wcześniejszej wizycie u naszego lekarza – podkreśla Maria Zarzycka, terapeutka uzależnień z ośrodka psychoterapii i terapii uzależnień Olcha. 

Czy łatwo jest się uzależnić suplementów diety? Jakie zdanie na ten temat mają słuchacze? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 


Leki dopalacze 1200.jpg
Kary za dopalacze. Czy należy je zaostrzyć?

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Ernest Zozuń 
Goście: prof. dr hab. Bożena Cukrowska (kierownik Pracowni Immunologii w Zakładzie Patologii w Centrum Zdrowia Dziecka), Aleksandra Kurowska (redaktor naczelny "Polityki zdrowotnej"), Alicja Kalińska (doradca żywieniowy, Setpoint), Maria Zarzycka (terapeutka uzależnień, Ośrodek Psychoterapii i Terapii Uzależnień "Olcha"), Jarosław Kowal (zastępca dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie)
Data emisji: 20.02.2018
Godzina emisji: 12.07

kw/ml

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Polecane