Czy boją się Państwo e-zwolnień?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 14:20
Od 1 lipca nie będzie tradycyjnych zwolnień lekarskich. Będą za to e-zwolnienia. Legendarne druki L4 przechodzą do historii. Ale czy na pewno przejdą? 
Audio
  • Czy elektroniczne zwolnienia ułatwią pracę lekarzom? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Blue Planet Studio

Lekarze alarmują, że nie są gotowi do wystawiania zwolnień elektronicznych. Powód jest prozaiczny – brak odpowiednich komputerów i odpowiedniej szybkości internetu.

shutterstock_600276332 karta platnosc 1200.jpg
Czy wyobrażam sobie życie bez płatności gotówką?

Według szacunków dotyczy to nawet 50 proc. gabinetów lekarskich. Przedstawiciele ZUS mówią, że ze swojej strony mieli przygotować system informatyczny i to zrobili. Problem leży gdzie indziej. Lekarze ostrzegają że od 1 lipca, jeśli nie będzie można wystawić zwolnienia elektronicznego, to nie będzie można wystawić innego. Zatem lepiej nie chorować.

– Myślę, że pożegnanie z papierem będzie następowało w coraz większej liczbie dziedzin naszego życia. Z czasem będziemy nieuchronnie zbliżali się do cyfryzacji. Warto zaznaczyć, że dużym problemem jest też to, że ludzie nie przynoszą tych zwolnień do pracy. Niektórzy mają takie potrzeby, aby mimo choroby przychodzić do pracy, a co za tym idzie zarażają innych – mówi Mariusz Kubzdyl, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Społecznych w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

– Analizujemy te systemy od dawna. Nie są ani łatwe, ani szybkie, ani pewne. Dzisiaj najczęściej druk wypisuje moja pielęgniarka, ja go tylko sprawdzam i podbijam. Tak oszczędzam czas. Najważniejsze jest to, że daję pacjentowi zwolnienie do ręki. Natomiast korzystając z komputera mam blokowany czas. Czekam, aż system się odblokuje, wyśle zwolnienie i je potwierdzi – mówi dr Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Ernest Zozuń
Goście: Mariusz Kubzdyl (dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Społecznych w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej), Wojciech Andrusiewicz (rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych), dr Bożena Janicka (prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia), dr Adam Kozierkiewicz (były dyrektor Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia)
Data emisji: 22.02.2018
Godzina emisji: 12.08

kw/mk


Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy związki zawodowe w Polsce dobrze spełniają swoją rolę?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 13:30
Zgodnie z projektem nowego kodeksu pracy związek zawodowy, który nie należy do dużej centrali związkowej, będzie musiał zrzeszać aż trzydzieści procent zatrudnionych w przedsiębiorstwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy postawić granicę w stosowaniu medycyny u zwierząt?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2018 14:00
Najnowocześniejsze metody leczenia weszły do weterynarii. Prześwietlenia, rezonansy magnetyczne, najbardziej skomplikowane badania to już codzienność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy magiczne suplementy diety to oszustwo?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 14:00
Preparat na mocne włosy, zestaw mikroelementów na dobrą pamięć, tabletka przeciw skurczom, kapsułka na lepsze trawienie, musująca pigułka na stawy, probiotyk, żeby polepszyć stan, gdy bierze się antybiotyk, a do tego przywracający wigor syrop.
rozwiń zwiń