Czy ustawa dotycząca kredytów jest potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 13:30
Za nami pierwsze spotkanie specjalnej podkomisji sejmowej, która zajmuje się projektem ustawy dotyczącej przewalutowania kredytów frankowych.
Audio
  • Co zmieni nowa ustawa o kredytach? (Za a nawet przeciw/Trójka)
Shutterstock.comJETACOM AUTOFOCUS
Shutterstock.com/JETACOM AUTOFOCUSFoto: Shutterstock.com/JETACOM AUTOFOCUS

office-1209640_1920 biznesmen 1200.jpg
Czy wolność gospodarcza u nas ma się dobrze?

Chodzi o wejście w życie przepisów, które ułatwia "frankowiczom" zamianę kredytów denominowanych we franku szwajcarskim na złote. Nie zawsze będzie to opłacalne, ale decydować mają klienci banków.

– Trzeba zadać teraz pytanie: czy ta ustawa w ogóle rozwiązuje problem tzw. kredytów frankowych, które w tej chwili mamy zaciągnięte na ponad 100 miliardów złotych? Moim zdaniem nie. Oczywiście, trzeba wesprzeć ludzi i to bez względu na to jaki mają kredyt. Jeśli np. stracili prace, są chorzy lub jakieś inne nieszczęście ich dotknęło. Tacy ludzie potrzebują wsparcia, ale to są jednostki – mówi Janusz Szewczak, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

–  Ta ustawa, w tym kształcie, jest na pewno do głębokiego i szerokiego doprecyzowania. Zwykły obywatel nic tu nie będzie finansował, bo niby z jakiej racji? – twierdzi Aneta Wydrzyńska,sekretarz Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu. – Warto też pamiętać, że ta ustawa dotyczy wszystkich kredytobiorców, a nie tylko "frankowiczów" – dodała.  

Jakie zdanie na ten temat mają pozostali eksperci i nasi słuchacze? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Janusz Szewczak (poseł, Prawo i Sprawiedliwość), dr Janusz Grobicki (Centrum im. Adama Smitha), Roman Sklepowicz (prezes Stowarzyszenia Pokrzywdzonych Przez System Bankowy i Prawny), Aneta Wydrzyńska (sekretarz Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu), prof. Elżbieta Mączyńska (Szkoła Główna Handlowa, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne), Jarosław Janecki (główny ekonomista banku Societe Generale)
Data emisji: 5.03.2018
Godzina emisji: 12.08

kw/ml

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy palacze powinni odpracować palenie?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 13:30
Trwają prace Komisji Kodyfikacyjnej nad Kodeksem pracy. Czeka nas sporo zmian. Wśród propozycji znalazł się pomysł dotyczący palaczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wszystkie grupy zawodowe powinny płacić składki według tych samych zasad?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 15:00
Według opinii wielu ekspertów, obecny system emerytalny jest niewydolny i jeśli go utrzymamy, 75 proc. obecnych 40-latków i osób młodych będzie odbierać minimalne emerytury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wychowanie do życia w rodzinie dobrze przygotuje do życia?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2018 19:00
MEN w nowej podstawie programowej wychowania do życia w rodzinie wprowadziło zmiany proponowane przez różne organizacje społeczne, m.in. Instytut Ordo Iuris.
rozwiń zwiń