Czy produkujemy za dużo prawa?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 13:00
Według raportu firmy Grant Thorton "Barometr Prawa" Polska zajęła pierwsze miejsce w rankingu państw o najwyższym wskaźniku zmienności prawa w Unii Europejskiej!
Audio
  • Czy w Polsce tworzone jest zbyt wiele praw? (Za a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Belenos

shutterstock_1034265343 1200 kasa.jpg
Czy wszystkie grupy zawodowe powinny płacić składki według tych samych zasad?

Lepiej jest i we Włoszech i w Grecji. To zła wiadomość, bo stabilność i trwałość prawa ułatwia życie i zachęca inwestorów. Przyczynia się do wzrostu PKB. Co można uprościć? A może nie wszystko regulować?

– Liczby nie kłamią. Badania statystyczne zakładają pewne uproszczenia, ale tendencje są widoczne. Od czterech lat się temu przyglądamy. W zeszłym roku produkcja prawa była największa w historii, biorąc za punkt początek państwowości po pierwszej wojnie światowej. W tym roku, mimo piętnastoprocentowego spadku, nadal jest to porażające wielkość  – mówi Grzegorz Maślanko, radca prawny Grant Thornton.

Czy częste zmiany prawa mogą zaszkodzić naszej gospodarce?

– Na pewno. Nie tylko gospodarce. Każda zmiana szkodzi życiu społecznemu. Wiemy, że nawet jak prawo nie jest najlepiej zredagowane, to jeżeli ma ten walor trwałości, to możemy się do niego przyzwyczaić i nauczyć się z nim żyć. Natomiast, niezbyt dobrą sytuacją jest niepewność prawa – mówi prof. Tomasz Bąkowski prawnik z Uniwersytetu Gdańskiego.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów, wypowiadali się nasi słuchacze. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Grzegorz Maślanko (radca prawny Grant Thornton), Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan), Stanisław Piotrowicz (poseł, Prawo i Sprawiedliwość), prof. Tomasz Bąkowski (prawnik, Uniwersytet Gdański), Zdzisław Raczkowski (red. naczelny czasopisma internetowego "Afery prawa"), Borys Budka (poseł, Platforma Obywatelska) 
Data emisji: 6.03.2018
Godzina emisji: 12.08

kw/ml

Czytaj także

Czy wychowanie do życia w rodzinie dobrze przygotuje do życia?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2018 19:00
MEN w nowej podstawie programowej wychowania do życia w rodzinie wprowadziło zmiany proponowane przez różne organizacje społeczne, m.in. Instytut Ordo Iuris.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy ustawa dotycząca kredytów jest potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 13:30
Za nami pierwsze spotkanie specjalnej podkomisji sejmowej, która zajmuje się projektem ustawy dotyczącej przewalutowania kredytów frankowych.
rozwiń zwiń