Czy unikam płacenia podatków, pozostając w szarej strefie?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2018 13:00
Szara strefa skurczy się w tym roku najmocniej od lat – wynika z badań Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych. W 2018 roku ma to być 18 procent PKB, wobec 18,7 procent w ubiegłym roku. 
Audio
  • Dlaczego Polacy unikają płacenia podatków? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zbliża się termin rozliczenia PIT-a za zeszły rok.
Zbliża się termin rozliczenia PIT-a za zeszły rok.Foto: mffoto/Shutterstock.com

shutterstock_1034265343 1200 kasa.jpg
Czy wszystkie grupy zawodowe powinny płacić składki według tych samych zasad?

Według prof. Friedricha Schneidera udział szarej strefy jest w Polsce wyższy, ale rzeczywiście jej rozmiar maleje. Daleko nam jednak wciąż do Austrii, Niemiec, Szwajcarii czy Belgii. Wartość gospodarki nieregulowanej nadal jest gigantyczna i sięga 400 miliardów złotych! W niektórych wypadkach zdarza się tak, że ludzie ukrywają przychody, ponieważ chcą spełnić wymagania programu 500+.

– Jest to jakiś margines tego programu. Teraz rodzi się potencjalna siła robocza, która w przyszłości może zasilić szarą strefę. Odnotowaliśmy w danych statystycznych, że zmniejszył się współczynnik aktywności wśród kobiet, przede wszystkim w tych grupach wiekowych, w których rodzą się dzieci. Jeżeli dziecko będzie miało kilkanaście lat, to matki będą szukać zatrudnienia. Będzie im bardzo ciężko znaleźć prace – mówi Jacek Fundowicz, wiceprezes Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych.

– Ludzie znajdują tysiące powodów, aby nie płacić podatków. Według mnie chęć oszukania państwa to postawa naganna. Zawsze twierdziłem, że prawdziwy patriotyzm jest wtedy, kiedy uczciwie płacie się podatki. Są przypadki, że świadczenie jakiś drobnych usług wiąże się z taką liczbą dokumentów i formalności, która zniechęca podatników do ich uzupełniania. To powinno być uproszczone – mówi Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Jacek Fundowicz (wiceprezes Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych), Jarosław Janecki (Société Générale), dr Ireneusz Jabłoński (Centrum im. Adama Smitha), Piotr Kuczyński (Główny Analityk Domu Inwestycyjnego Xelion), Wojciech Warski (wiceprezes Business Centre Club), Andrzej Polaczkiewicz (ekonomista)
Data emisji: 12.03.2018
Godzina emisji: 12.08

kw/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy ustawa dotycząca kredytów jest potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 13:30
Za nami pierwsze spotkanie specjalnej podkomisji sejmowej, która zajmuje się projektem ustawy dotyczącej przewalutowania kredytów frankowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy z nowelizacji ustawy o IPN należałoby zrezygnować?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 14:00
Ustawa o IPN wzbudza sporo kontrowersji. Pojawiły się nawet pogłoski o zawieszeniu współpracy na najwyższym szczeblu między Polską a USA do momentu zażegnania sporu wokół nowelizacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy ustawa degradacyjna jest potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 14:00
Sejm przyjął ustawę, która pozbawi stopni wojskowych wielu żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego w stanie spoczynku.
rozwiń zwiń