Czy wprowadzać zakaz udziału w polowaniach dla niepełnoletnich?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 14:00
Posłowie przegłosowali w marcu zakaz udziału w polowaniach dla dzieci. Tyle, że ten przepis zmienili senatorowie. Senatorami – wnioskodawcami byli…? No jasne! Senatorowie – myśliwi.
Audio
  • Czy umożliwić nieletnim udział w polowaniach? (Za a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PickOne/Shutterstock

Czasy zmieniają się, zmienia się władza, ale Polski Związek Łowiecki kulom się nie kłania. Ministerstwo Środowiska domagało się w ustawie zakazu zajmowania kierowniczych stanowisk w PZŁ dla współpracowników służb PRL, ale posłowie ten pomysł odrzucili podczas tego samego posiedzenia, na którym omawiamo udział nieletnich w polowaniach. 

– Parlamentarzyści są w kwestii ustaw dotyczących polowań podzieleni ponadpartyjnie, więc wyniki głosowań nie są przesądzone. Nie będzie tutaj dyscyplin. Myślę, że pochodzący z senatu pomysł na obniżenie wieku pozwalającego na udział w polowaniach wynika z ilości korespondencji, które każdy z senatorów otrzymał, zarówno od zwolenników, jak i przeciwników tego pomysłu. Pada argument, że jest to ingerencja państwa w kwestie wychowania dzieci. Trochę tak jest, ale przecież podobnie jest w przypadku, choćby, obowiązkowych szczepień. I tu pojawia się w tym wszystkim pytanie o zdrowy rozsądek – zwraca uwagę senator Jarosław Obremski.

– Przede wszystkim, mówiąc o granicy wiekowej, należy odnieść się do prawodawstwa polskiego, które mówi, że człowiek jest pełnoletni dopiero po osiągnięciu 18. roku życia. Można dyskutować w odniesieniu do różnych przepisów mających chronić dzieci przed demoralizacja i przemocą, ale to rozwiązanie, które przegłosował Sejm jest dobre i my je popieramy. Wczoraj ponownie wpłynęło stanowisko Rzecznika Praw Dziecka do senackiej komisji środowiska, mówiące, że ustawa zabraniająca dzieciom uczestnictwa w polowaniach zasługuje na pełną akceptację – mówi Tomasz Zdrojewski z Pracowni Na Rzecz Wszystkich Istot.

Jakie zdanie na ten temat mają nasi słuchacze? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Jarosław Obremski (senator niezależny), dr Aleksandra Piotrowska (psycholog), Józef Łyczak (senator PiS), Tomasz Zdrojewski (Pracownia Na Rzecz Wszystkich Istot i Koalicja "Niech Żyją!"), Dariusz Zalewski (łowczy okręgowy, Związek Łowiecki w Olsztynie), Wiesław Kołak (Towarzystwo Przyjaciół Dzieci)
Data emisji: 15.03.2018
Godzina emisji: 12.08

ml

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy postawić granicę w stosowaniu medycyny u zwierząt?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2018 14:00
Najnowocześniejsze metody leczenia weszły do weterynarii. Prześwietlenia, rezonansy magnetyczne, najbardziej skomplikowane badania to już codzienność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak karać za jazdę pod wpływem narkotyków?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 13:05
Częste kontrole, surowsze sankcje, a może i rosnąca świadomość społeczna przynoszą rezultaty. W Polsce spada liczba wypadków drogowych spowodowanych przez kierowców pod wpływem alkoholu.
rozwiń zwiń