Czy pobieranie opłat klimatycznych jest uczciwe?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2018 13:00
Zakopane przegrało sądowy spór z turystą, który uważał, że powietrze w mieście jest tak fatalne, że nie powinien płacić opłaty klimatycznej.
Audio
  • Czy warto zrezygnować z opłaty klimatycznej? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zakopane
ZakopaneFoto: Shutterstock/ambrozinio

Niestety ten wyrok nie oznacza, że turyści w innych miejscowościach mogą zlekceważyć opłatę klimatyczną, nawet jeśli wokół jest czarno od smogu!


shutterstock_568588783 smog 1200.jpg
Jak chronić siebie i bliskich przed smogiem?

– Rada miasta Zakopane, w oparciu o rozporządzenie Wojewody Małopolskiego z 2001 roku, taką uchwałę przyjęła, gdzie zapisała, że w mieście Zakopane można pobierać tę opłatę. Warto zaznaczyć, że dokument wskazuje też na warunki, które muszą być spełnione. Jednym z nich jest czyste powietrze. Nie ukrywam, że w Zakopanem od czasu do czasu przekraczane są pewne normy – mówi Grzegorz Cisło, sekretarz miasta Zakopane.

– Zakopane już dawno uporałoby się z problemem smogu, gdyby te pieniądze, które pobiera od dziesięciu lat, zainwestowało w chociażby poprawę jakości powietrza. Teraz słyszymy, że siedemset kotłów zostanie wymienionych. Pytam się wtedy, co było pięć lat temu? Świetnie, że proces się rozpoczął – mówi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.


shutterstock_1038344089 prawo 1200.jpg
Czy produkujemy za dużo prawa?

Jakie zdanie na ten temat mają słuchacze? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Grzegorz Cisło (sekretarz miasta Zakopane), Sławomir Brzózek (Fundacja Nasza Ziemia), Katarzyna Gądek (Wydział Promocji i Turystyki Miasta Kraków), Piotr Siergiej (Polski Alarm Smogowy), dr Tomasz Teluk (Instytut Globalizacji), Ilona Jędrasik (Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi) 
Data emisji: 19.03.2018
Godzina emisji: 12.08

kw/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy zakaz niedzielny jest dobrym pomysłem?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 14:00
Pierwsza niedziela bez handlu za nami. Zapewne zakaz przełoży się na obroty wielkich sieci i na nasze zwyczaje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak karać za jazdę pod wpływem narkotyków?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 13:05
Częste kontrole, surowsze sankcje, a może i rosnąca świadomość społeczna przynoszą rezultaty. W Polsce spada liczba wypadków drogowych spowodowanych przez kierowców pod wpływem alkoholu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wprowadzać zakaz udziału w polowaniach dla niepełnoletnich?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 14:00
Posłowie przegłosowali w marcu zakaz udziału w polowaniach dla dzieci. Tyle, że ten przepis zmienili senatorowie. Senatorami – wnioskodawcami byli…? No jasne! Senatorowie – myśliwi.
rozwiń zwiń