X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy pomyłki sądowe można w ogóle wyeliminować?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2018 14:00
Tomasz Komenda, niesłusznie skazany spędził w więzieniu 18 lat. Sąd Okręgowy we Wrocławiu zdecydował o wykreśleniu go z rejestru gwałcicieli.
Audio
  • Czy sędzia może stać się nieomylny? (Za, a nawet przeciw/Trójka
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Zolnierek

shutterstock_1038344089 prawo 1200.jpg
Czy produkujemy za dużo prawa?

Pełnomocnik pana Tomasza, prof. Zbigniew Ćwiąkalski uważa, że "najprawdopodobniej czeka go ponowny proces, w którym znów będzie oskarżony. Chyba, że Sąd Najwyższy od razu uniewinni Tomasza Komendę". Podobnych spraw, kiedy to niewinni trafiają do więzienia jest w Polsce więcej.

– Na pewno tego nie da się w ogóle uniknąć. Natomiast chodzi o to, żeby takie przypadki minimalizować. Sądy i prokuratura muszą być bardziej wrażliwe na ocenę dowodów. Nie można ich przyjmować bezkrytycznie. W tym przypadku kluczowe było badanie DNA, jednak taka ekspertyza 20 lat temu, a dziś, to jest zupełna przepaść. Trzeba zwracać uwagę na zbieranie dowodów. Szybkość, dokładność, rzetelność postępowania w pierwszym momencie po ujawnieniu przestępstwa – twierdzi prof. Zbigniew Ćwiąkalski mówi były minister sprawiedliwości, pełnomocnik Tomasz Komendy.

– Jedna z kardynalnych zasad postępowania karnego mówi o tym, że organy prowadzące postępowanie karne, są zobowiązane badać oraz uwzględniać okoliczności przemawiające, zarówno na korzyść, jak i na niekorzyść oskarżonego. Od policjanta poczynając, na osobie sędziego Sądu Najwyższego kończąc. Wszystkich ta zasada obowiązuje – mówi Barbara Piwnik. sędzia, była minister sprawiedliwości.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów, wypowiadali się nasi słuchacze. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: prof. Zbigniew Ćwiąkalski (były minister sprawiedliwości, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, adwokat, pełnomocnik Tomasz Komendy) Zdzisław Raczkowski (redaktor naczelny aferyprawa.eu), Filip Pazderski (Instytut Spraw Publicznych), Barbara Piwnik (sędzia, była minister sprawiedliwości), Łukasz Gojke (stowarzyszenie Niepokonani), Witold Jerzy Pisarski (prawnik, stowarzyszenie Stop Bezprawiu)
Data emisji: 26.03.2018
Godzina emisji: 12.08

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy projekt Fundacji Życie i Rodzina należy przyjąć?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 13:00
Sejmowa Komisja Sprawiedliwości zajęła się projektem nowelizacji ustawy aborcyjnej, pod którym Fundacja Życie i Rodzina zebrała 830 tysięcy podpisów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obowiązkowa mediacja przed procesem o rozwód?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 14:30
Każdego roku w Polsce rozwodzi się około 60 tysięcy małżeństw. Ponad połowa rozwodzących się par ma dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy bilans prac rządu wypada na plus?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 15:25
Za nami sto dni rządów gabinetu premiera Mateusza Morawieckiego. Sto ciekawych, ale i burzliwych, trudnych dni.
rozwiń zwiń