Emerytura bez podatku?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2018 14:00
Przez całe życie zawodowe, zarabiając płacimy podatki. Teoretycznie z tych podatków państwo na emeryturze wypłaca nam świadczenia.
Audio
  • Czy należy zlikwidować opodatkowanie emerytur? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/wavebreakmedia

Ale od tych świadczeń znów płacimy podatki! Czy to ma sens? Czy jest logiczne? Polskie Stronnictwo Ludowe zapowiedziało zbieranie podpisów pod projektem ustawy regulującej obciążenia emerytur?

– Należało się spodziewać odrzucenia przez Sejm projektu dotyczącego zwolnienia emerytur z podatków. Jednakże, PiS wcześniej mówił co innego. Zapowiadali przygotowanie polityki senioralnej. Na dzień dzisiejszy jej nie ma. Zapomniano o emerytach i rencistach. Siła nabywcza emerytur spadła. W czasie, gdy byliśmy częścią koalicji rządzącej inna była ich waloryzacja, a my o tych ludzi dbaliśmy. Na obecnie ich sytuacja jest bardzo zła – mówi poseł PSL Mieczysław Kasprzak.

– Mamy pomysł na zwolnienie wszystkich emerytów z podatku PIT. Chcemy zachęcić aktywnych emerytów, którzy wciąż chca dorabiać. Oznacza to, że zarobek takiej osoby byłby objęty kwota wolną od podatku do 8000 zł. Wspieramy inicjatywę emerytury bez opodatkowania. Ta możliwość służyłaby poprawie ich sytuacji – tłumaczy Michał Szczerba z PO.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów, wypowiadali się nasi słuchacze. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Mieczysław Kasprzak (poseł PSL, Unia Europejskich Demokratów), Tadeusz Staniewski (Partia Emerytów i Rencistów), Jacek Czarnecki (Stowarzyszenie Podatników w Polsce), Michał Szczerba (poseł PO), dr. Janusz Grobicki (Centrum im. Adama Smitha), prof. Elżbieta Mączyńska (Szkoła Główna Handlowa, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne),
Data emisji: 27.03.2018
Godzina emisji: 12.08

ml

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy wszystkie grupy zawodowe powinny płacić składki według tych samych zasad?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 15:00
Według opinii wielu ekspertów, obecny system emerytalny jest niewydolny i jeśli go utrzymamy, 75 proc. obecnych 40-latków i osób młodych będzie odbierać minimalne emerytury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy unikam płacenia podatków, pozostając w szarej strefie?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2018 13:00
Szara strefa skurczy się w tym roku najmocniej od lat – wynika z badań Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych. W 2018 roku ma to być 18 procent PKB, wobec 18,7 procent w ubiegłym roku. 
rozwiń zwiń