Czy Donald Tusk ma szanse w starciu z Andrzejem Dudą?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 13:00
Politycy mają świadomość, że Donald Tusk może być konkurentem Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Pod koniec 2019 roku przewodniczącemu Rady Europejskiej kończy się druga, ostatnia kadencja.
Audio
  • Czy Donald Tusk ma szansę zostać prezydentem? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Andrzej Duda i Donald Tusk
Andrzej Duda i Donald Tusk Foto: EPA/OLIVIER HOSLET

pieniadze gotowka 1200.jpg
Czy decyzja o zwrocie nagród i obniżeniu pensji parlamentarzystom to dobry pomysł?

Pozornie to odległy czas, ale już teraz pojawiają się pierwsze sondaże. Według badania IBRIS dla "Rzeczpospolitej" Andrzej Duda i Donald Tusk cieszą się zbliżonym poparciem na poziomie 33 proc.

–  Teraz Donald Tusk jest zasadniczo nieobecny w polskiej polityce, ale jednak raz na jakiś czas próbuje tę obecność zaznaczać np. wypowiedziami czy wizytami. Dając w ten sposób, nie wprost, do zrozumienia, że jest gotowy konkurować z Andrzejem Dudą. Wiele zależy od tego, jaka będzie pozycja dwóch głównych partii politycznych po wyborach samorządowych i parlamentarnych – mówi prof. Ewa Marciniak z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

– Byłbym niemile zaskoczony, gdyby głównym kontrkandydatem Andrzeja Dudy był Donald Tusk. Dlatego, że Polacy już raz się wypowiedzieli na temat swojego stosunku do Platformy Obywatelskiej i polityków tej partii. Nie sądzę, żeby Polacy byli tak irracjonalni i wierzyli w to, że powrót do tego, co było, stanowi jakikolwiek krok do przodu w polskiej demokracji – mówi politolog prof. Kazimierz Kik.  

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: prof. Ewa Marciniak (Instytut Nauk Politycznych, Uniwersytet Warszawski), dr Sergiusz Trzeciak (ekspert ds. marketingu politycznego), dr Grzegorz Lewicki (ekspert Klubu Jagiellońskiego), prof. Kazimierz Kik (politolog), prof. Adam Grzegorczyk (Wyższa Szkoła Promocji w Warszawie), Paweł Grzelak (4P research mix)
Data emisji: 11.04.2018
Godzina emisji: 12.05

kw/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Wynagrodzenie dla pierwszych dam?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 14:10
Pierwsza dama, żona prezydenta pozbawiona jest w Polsce wynagrodzenia. Nikt nie pomyślał o tym, by sprawa była uregulowana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Polacy lubią swoją pracę?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 13:00
Bezrobocie mamy nieduże – 6,7 procent. O pracę i jej zmianę łatwo, a jednak tylko 37 procent Polaków jest szczęśliwych w swojej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy przekażę 1 proc. wybranej organizacji pożytku publicznego?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 13:00
Do końca kwietnia mamy obowiązek rozliczenia się z fiskusem. Każdy z podatników ma przywilej przekazania 1 procenta odprowadzanego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.
rozwiń zwiń