Czy inwigilacja i gromadzenie danych mi przeszkadza?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 13:00
Podczas przesłuchania w Kongresie na pytanie: "Czy można z Facebooka na zawsze usunąć dane?" Mark Zuckerberg odpowiedział: "Nie ma takiej możliwości".
Audio
  • Czy chętnie udostępniamy nasze dane osobowe? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/sasha2109

shutterstock_600276332 karta platnosc 1200.jpg

Firmy prywatne, banki, służby specjalne śledzą nas poprzez internet. Legislacja nie jest w stanie tego zahamować.

– Musimy pamiętać, że przepisy, które obowiązują w Polsce, wymuszają na Facebooku określone działania. Do tego ograniczają możliwości wykorzystania informacji przez podmioty zewnętrzne. Od 25 maja będziemy mieli w całej Unii jednolite zasady o ochronie danych osobowych. Te nowe przepisy jasno określają, jakie prawa mają konsumenci, czyli osoby których dane dotyczą – mówi Piotr Drobek, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji Społecznej i Współpracy Międzynarodowej Głównego Inspektoratu Danych Osobowych

– Jako osoba, która wie coś więcej na temat informatyki, mogę z pełną świadomością powiedzieć, że z Facebooka można wyciągnąć wszystko. Nie mając nawet uprawnień. Jest takie  powiedzeniem, że jak już coś raz weszło do internetu, to już nigdy z niego nie wyjdzie – tłumaczy Tomasz Motyliński, były haker, administrator RiceGroup.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Piotr Drobek (zastępca dyrektora Departamentu Edukacji Społecznej i Współpracy Międzynarodowej Głównego Inspektoratu Danych Osobowych), Tomasz Motyliński (były haker, administrator RiceGroup), Witold Masionek (kancelaria KOLS), Paweł Pilarczyk (redaktor naczelny PC Lab), Cyprian Gutkowski (Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń), dr Wiesław Baryła (psycholog społeczny, Uniwersytet SWPS w Sopocie)
Data emisji: 16.04.2018
Godzina emisji: 12.07

kw/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy przekażę 1 proc. wybranej organizacji pożytku publicznego?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 13:00
Do końca kwietnia mamy obowiązek rozliczenia się z fiskusem. Każdy z podatników ma przywilej przekazania 1 procenta odprowadzanego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Donald Tusk ma szanse w starciu z Andrzejem Dudą?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 13:00
Politycy mają świadomość, że Donald Tusk może być konkurentem Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Pod koniec 2019 roku przewodniczącemu Rady Europejskiej kończy się druga, ostatnia kadencja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy spotykamy się z przemocą wobec dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 13:30
Przerażające. Z raportu fundacji "Dajemy dzieciom siłę" wynika, że co piąte dziecko w Polsce doświadcza przemocy fizycznej, a 12 procent pada ofiarą molestowania.
rozwiń zwiń