Czy jesteśmy gotowi do dyskusji o związkach partnerskich?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 13:30
Nowoczesna składa projekt ustawy o związkach partnerskich. Jak podkreślają politycy tej partii, chcą oni, by Polki i Polacy żyjący bez ślubu mogli czuć się bezpiecznie.
Audio
  • Co Polacy sądzą o związkach partnerskich? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/freephotos

shutterstock_350367818 sczlowiek reka 1200.jpg
Klauzula sumienia dla każdego?

Jednocześnie wiedzą, że ustawa w tym Sejmie nie ma żadnych szans. Spodziewają się, że dyskusja wywoła jedynie falę hejtu i inwektyw. Ale może źle się spodziewają? Może mimo wszystko być to dyskusja rzeczowa? A strony, choć mają swoje niepodważalne argumenty, mogą osiągnąć kompromis.

– Uważam, że wystarczyłoby jedno zadnie w tej kwestii. Chodzi o stwierdzenie niezgodności z konstytucją takiego pomysłu. W artykule 18 czytamy: małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny. To jest podstawa naszego społeczeństwa i cywilizacji. Postulaty, które Nowoczesna chce wprowadzić, są zbliżone do prawa, które posiadają małżeństwa – mówi Lidia Sankowska Grabczuk z Prawicy Rzeczypospolitej.

– Bardzo bym chciała, żeby debata, która będzie się odbywać w Sejmie, była merytoryczna. Trzeba rozmawiać o potrzebach Polek i Polaków, którzy zdecydowali się żyć w rodzinach jednopłciowych. Takich osób jest około dwóch milionów. Te rodziny są dla państwa niewidzialne. Nie są otoczone ochroną prawną – podkreśla Monika Rosa, posłanka Nowoczesnej.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Ernest Zozuń
Goście: Lidia Sankowska-Grabczuk (Prawica Rzeczypospolitej), Monika Rosa (posłanka, Nowoczesna), dr Anita Kucharska-Dziedzic (stowarzyszenie BABA), Adam Gendźwiłł (socjolog, Uniwersytet Warszawski), Dominik Owczarek (analityk, Instytut Spraw Publicznych) 
Data emisji: 24.04.2018
Godzina emisji: 12.06

kw/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy to rodzice powinni decydować o szczepieniu dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 13:30
Obywatelski projekt ustawy o zniesieniu obowiązku szczepień zakłada, że to rodzic zdecyduje, czy jego dziecko ma być szczepione.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy państwo pamięta o niepełnosprawnych?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 13:30
Podjazdy dla wózków inwalidzkich w budynkach. Przystosowane autobusy i tramwaje. To najbardziej widoczne oznaki tego, że państwo troszczy się o niepełnosprawnych, ale to tylko czubek góry lodowej, bo troska o niepełnosprawnych to cały system.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy sprawdzać zdolność do prowadzenia samochodu kierowców-seniorów?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 14:00
Obecnie w Polsce obowiązuje przepis, że jeśli ktoś posiada bezterminowe prawo jazdy, nie może go utracić. No chyba, że narozrabia na drodze albo uzbiera zbyt dużo punktów.
rozwiń zwiń