Czy podnieść składkę zdrowotną?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 13:30
Wysokość naszej składki zdrowotnej jest najniższa w Europie. To 9  procent pensji. W wielu krajach sięga 14 procent.
Audio
  • Jakie w przyszłości będą środki na ochronę zdrowia? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Andy Dean Photography

shutterstock_1066303751 szczepienie 1200.jpg
Czy to rodzice powinni decydować o szczepieniu dziecka?

Jednak co jakiś czas pojawiają się informacje o ewentualnym zwiększeniu składki zdrowotnej.  Zwiększenie składki o 1,2 punktu procentowego przyniosłoby do budżetu NFZ 10 miliardów złotych, ale obciążyłoby przeciętnie zarabiającego Polaka kwotą w wysokości 15 zł. Może warto?

– Żadne prace i działa w celu podniesienia składki zdrowotnej nie są prowadzone. Nie ma takiego zamiaru. Zwiększamy nakłady na ochronę zdrowia w inny sposób – zaznacza dr. Tomasz Latos, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia – My podjęliśmy strategiczną decyzję, że dodatkowe pieniądze, które się będą pojawiać w kolejnych latach, będziemy przeznaczać na ochronę zdrowia naszych obywateli – dodaje.

– Postulowaliśmy wspólnie ze środkiem medycznym, żeby podjąć szybkie kroki zwiększające nakłady na ochronę zdrowia. Myślę, że podniesienie składki, to nie pierwszy krok, który powinniśmy uczynić. Najpierw trzeba zracjonalizować wydatki aktualnego budżetu. Następnie warto przesunąć środki z akcyz i celowanie na ochronę zdrowia. Te środki zwiększyłyby finansowanie w wielu zakresach – tłumaczy Lidia Gądek z sejmowej Komisji Zdrowia.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się nasi słuchacze. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr. Tomasz Latos (zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia, Prawo i Sprawiedliwość), Lidia Gądek (sejmowa Komisja Zdrowia, Platforma Obywatelska), Danuta Kądziołka (wiceprzewodnicząca rady krajowego sekretariatu ochrony zdrowia związku zawodowego "Solidarność"), Marek Balicki (były minister zdrowia), Stanisław Maćkowiak (Federacja Pacjentów Polskich), Aleksandra Kurowska (redaktor naczelna PolitykaZdrowotna.pl)
Data emisji: 7.05.2018
Godzina emisji: 12.06

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy sprawdzać zdolność do prowadzenia samochodu kierowców-seniorów?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 14:00
Obecnie w Polsce obowiązuje przepis, że jeśli ktoś posiada bezterminowe prawo jazdy, nie może go utracić. No chyba, że narozrabia na drodze albo uzbiera zbyt dużo punktów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy jesteśmy gotowi do dyskusji o związkach partnerskich?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 13:30
Nowoczesna składa projekt ustawy o związkach partnerskich. Jak podkreślają politycy tej partii, chcą oni, by Polki i Polacy żyjący bez ślubu mogli czuć się bezpiecznie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy grill to najlepsza rozrywka na wielką majówkę?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 14:35
Wystarczyło się dobrze zorganizować i wielką majówkę zacząć już w kwietniu. Można mieć aż 9 dni wolnych i czas na…  No właśnie, na co?
rozwiń zwiń