Czy zasady płacenia składki ZUS dla prowadzących działalność muszą się zmienić?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2018 13:30
Nie od dziś wiadomo, że to, co najbardziej obciąża małe polskie firmy, to podatek odprowadzany do ZUS, zwany składką. Płacimy ZUS, prowadząc działalność, nawet jeśli nie zarabiamy.
Audio
  • Czy zasady płacenia składki ZUS muszą się zmienić? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Whitelook/Shutterstock.com

Pieniadze zdrowie 1200.jpg

Dlatego premier Mateusz Morawiecki zapowiedział niższy ZUS dla Polaków. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przygotowało projekt stosownej ustawy, z której wynika, że mniejszą składkę zapłaci jedynie 10 proc. prowadzących działalność gospodarczą w Polsce. Mniejszą składkę zapłacą tylko ci, których przychód nie przekroczy 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia…

– Nie ulega wątpliwości, że zmiany w tym zakresie są konieczne. Mieliśmy do czynienia z pewnego rodzaju niemocą, która powodowała, że mimo powstawania różnych projektów, to nie były one wprowadzane w życie. To krok w dobrym kierunku, ale wydaje mi się, że można pójść nieco dalej. Główny problem polega na tym, że obecny projekt zakłada powiązanie w pewnym zakresie tej proporcjonalności składek na ZUS z przychodem, który oni uzyskują, a nie dochodem – tłumaczy Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Pracodawców RP.

– Niestety, wszystko jest postawione na głowie. Wzięło się to stąd, że system zbudowany pod koniec lat 50. działał wedle zasady: jedni pracują, żeby inni mogli być emerytami. To znakomicie się domykało, kiedy było nas dużo i więcej pracowało, niż było na emeryturze – podkreśla ekonomista Andrzej Polaczkiewicz.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Łukasz Kozłowski (Pracodawcy RP), Andrzej Polaczkiewicz (ekonomista) dr Janusz Grobicki (Centrum im. Adama Smitha, miesięcznik finansowy "Bank"), prof. Bogusław Półtorak (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu), prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz (Politechnika Warszawska), Zbigniew Żurek (Business Centre Club) 
Data emisji: 14.05.2018
Godzina emisji: 12.07

kw/ml

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy grill to najlepsza rozrywka na wielką majówkę?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 14:35
Wystarczyło się dobrze zorganizować i wielką majówkę zacząć już w kwietniu. Można mieć aż 9 dni wolnych i czas na…  No właśnie, na co?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy rząd powinien ustąpić w sprawie protestu w Sejmie?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 13:30
Od 18 kwietnia niepełnosprawne dorosłe dzieci i ich opiekunowie koczują na sejmowych korytarzach, oczekując na realizację dwóch postulatów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monitoring w szkole?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2018 13:30
Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowały projekt ustawy regulującej obecność kamer w szkołach.
rozwiń zwiń