X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy zasady płacenia składki ZUS dla prowadzących działalność muszą się zmienić?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2018 13:30
Nie od dziś wiadomo, że to, co najbardziej obciąża małe polskie firmy, to podatek odprowadzany do ZUS, zwany składką. Płacimy ZUS, prowadząc działalność, nawet jeśli nie zarabiamy.
Audio
  • Czy zasady płacenia składki ZUS muszą się zmienić? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Whitelook/Shutterstock.com

Pieniadze zdrowie 1200.jpg

Dlatego premier Mateusz Morawiecki zapowiedział niższy ZUS dla Polaków. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przygotowało projekt stosownej ustawy, z której wynika, że mniejszą składkę zapłaci jedynie 10 proc. prowadzących działalność gospodarczą w Polsce. Mniejszą składkę zapłacą tylko ci, których przychód nie przekroczy 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia…

– Nie ulega wątpliwości, że zmiany w tym zakresie są konieczne. Mieliśmy do czynienia z pewnego rodzaju niemocą, która powodowała, że mimo powstawania różnych projektów, to nie były one wprowadzane w życie. To krok w dobrym kierunku, ale wydaje mi się, że można pójść nieco dalej. Główny problem polega na tym, że obecny projekt zakłada powiązanie w pewnym zakresie tej proporcjonalności składek na ZUS z przychodem, który oni uzyskują, a nie dochodem – tłumaczy Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Pracodawców RP.

– Niestety, wszystko jest postawione na głowie. Wzięło się to stąd, że system zbudowany pod koniec lat 50. działał wedle zasady: jedni pracują, żeby inni mogli być emerytami. To znakomicie się domykało, kiedy było nas dużo i więcej pracowało, niż było na emeryturze – podkreśla ekonomista Andrzej Polaczkiewicz.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Łukasz Kozłowski (Pracodawcy RP), Andrzej Polaczkiewicz (ekonomista) dr Janusz Grobicki (Centrum im. Adama Smitha, miesięcznik finansowy "Bank"), prof. Bogusław Półtorak (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu), prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz (Politechnika Warszawska), Zbigniew Żurek (Business Centre Club) 
Data emisji: 14.05.2018
Godzina emisji: 12.07

kw/ml

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy grill to najlepsza rozrywka na wielką majówkę?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 14:35
Wystarczyło się dobrze zorganizować i wielką majówkę zacząć już w kwietniu. Można mieć aż 9 dni wolnych i czas na…  No właśnie, na co?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy rząd powinien ustąpić w sprawie protestu w Sejmie?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 13:30
Od 18 kwietnia niepełnosprawne dorosłe dzieci i ich opiekunowie koczują na sejmowych korytarzach, oczekując na realizację dwóch postulatów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monitoring w szkole?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2018 13:30
Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowały projekt ustawy regulującej obecność kamer w szkołach.
rozwiń zwiń