Czy zakaz nocnej sprzedaży alkoholu to dobry pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 13:30
Od 9 marca obowiązuje znowelizowana ustawa o wychowaniu w trzeźwości.
Audio
  • Zakaz sprzedaży alkoholu nocą? (Za, a nawet przeciw)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay/domena publiczna

shutterstock_1039290799 zakupy1200.jpg
Czy zakaz niedzielny jest dobrym pomysłem?

Na mocy nowego prawa samorządy mogą wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu od godz. 22.00 do 6.00 na terenie dzielnicy czy miasta. Taki zakaz obowiązuje już w Piotrkowie Trybunalskim, Sopocie, Bytomiu. Przed wakacjami o zakazie zdecyduje m.in. Lublin, Kraków, Wrocław, Katowice, Olsztyn, Zielona Góra.

– To jest pomysł, który wypłynął ze strony samorządów. Właśnie takie miasta jak Poznań, Kraków czy Wrocław, w pewnym momencie przepełniły się tą turystyką alkoholową na tyle, że nie daje się żyć. Chodzi mi o utrudnienie życia mieszkańców. Zakaz będzie dotyczył wyłącznie sklepów, a nie restauracji. Wynika to z dość specyficznego modelu spożywania alkoholu. Jeśli towarzystwo udaje się na imprezę np. w klubie, to alkohol wypijany jest przed, ponieważ w lokalach trunki są o wiele droższe – mówi Krzysztof Brzózka, prezes Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

– Każdy ma prawo do pewnych zachowań. Teraz jest kwestia wyważenia, czyje prawa są nadrzędne, a czyje podrzędne. Ludzie, którzy mieszkają wokół takich ośrodków mają pewne dolegliwości. Jednak osoby, które zdecydowały się mieszkać w takim miejscu, muszą mieć świadomość, że nie jest to spokojne miejsce, gdzie szumi wiatr i nic się nie dzieje. To jest centrum życia. Turyści też mają przebywać w takich miejscach. Jeśli jest to ośrodek turystyczny, to nie może być świętego spokoju – podkreśla Radosław Płonka, ekspert BCC. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Krzysztof Brzózka (prezes Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych), Radosław Płonka (ekspert BCC), Andrzej Faliński (prezes Forum Dialogu Gospodarczego), Bogdan Woronowicz (specjalista terapii uzależnień, psychiatra), Maciej Wroński (Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego), Andrzej Szumowski (prezes Stowarzyszenia Polska Wódka)
Data emisji: 16.05.2018
Godzina emisji: 12.08

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Monitoring w szkole?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2018 13:30
Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowały projekt ustawy regulującej obecność kamer w szkołach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zasady płacenia składki ZUS dla prowadzących działalność muszą się zmienić?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2018 13:30
Nie od dziś wiadomo, że to, co najbardziej obciąża małe polskie firmy, to podatek odprowadzany do ZUS, zwany składką. Płacimy ZUS, prowadząc działalność, nawet jeśli nie zarabiamy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy to dobrze, że Polska kupiła kolekcję książąt Czartoryskich?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 13:30
Ta historia wciąż rozpala polityczne głowy. Za 100 mln euro do Skarbu Państwa trafiła Kolekcja Czartoryskich. 
rozwiń zwiń