X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy jesteśmy skazani na potężny import starych samochodów?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 13:00
Już niebawem w cenie paliwa pojawi się nowy podatek. Opłata emisyjna to dodatkowe 10 groszy w cenie każdego litra. Pieniądze z opłaty przeznaczone będą m.in. na dotacje na zakup samochodów elektrycznych.
Audio
  • O imporcie samochodów używanych dyskutowali eksperci i słuchacze (Za, a nawet przeciw/Trójka)
 Dwie trzecie samochodów rejestrowanych w Polsce to są samochody używane, sprowadzone na ogół z Niemiec, Francji i Holandii. Jedna trzecia to są samochody fabrycznie nowe  mówi Jakub Faryś
– Dwie trzecie samochodów rejestrowanych w Polsce to są samochody używane, sprowadzone na ogół z Niemiec, Francji i Holandii. Jedna trzecia to są samochody fabrycznie nowe – mówi Jakub FaryśFoto: welcomia/Shutterstock

kierowca free 1200.jpg
Czy sprawdzać zdolność do prowadzenia samochodu kierowców-seniorów?

Chodzi o promocję nowych aut o niskiej emisji spalin. Problem w tym, że tylko od stycznia do kwietnia tego roku zarejestrowano u nas ponad 300 tysięcy samochodów sprowadzanych z Zachodu. Większość z nich to auta ponaddziesięcioletnie!

Zdaniem Andrzeja Szczęśniaka, eksperta rynku paliw, z dużego udziału w rynku importowanych samochodów niezadowoleni są przede wszystkim ci, którzy w Polsce sprzedają nowe samochody. – To jest zawsze walka konsumenta z producentem. Państwo polskie jest pod stałym naciskiem producentów, bo to silne lobby, natomiast konsumenci nie mają swojego obrońcy. Jedyne czym mogą się bronić to spryt. Kiedy są zapowiadane nowe podatki, milion samochodów przejeżdża przez granicę w ciągu kilku dni – mówi ekspert i przypomina, że do takich sytuacji dochodziło m.in. w grudniu. 


auto elektryczne samochód elektryczny F 1200.jpg
Czy wzrośnie sprzedaż aut elektrycznych?

– Jeżeli bierzemy pod uwagę zamożność społeczeństwa, nasze portfele, to warto spojrzeć na to z innego punktu widzenia. Prawie 40 miliardów złotych rocznie tracimy jako społeczeństwo na skutek wypadków drogowych. Przyjmując, że około 10 procent z wypadków to te, w których bezpośrednią bądź pośrednią przyczyną jest zły stan techniczny, to mówimy o około 4 miliardach złotych, więc warto rozważyć, gdzie zyskujemy, a gdzie tracimy – zaznacza Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Jednocześnie gość Kuby Strzyczkowskiego deklaruje, że jest przeciwnikiem wprowadzania zakazów w kontekście zmniejszania importu samochodów używanych. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Andrzej Szczęśniak (ekspert rynku paliw), Jakub Faryś (prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego), dr Janusz Grobicki (Centrum im. Adama Smitha), Rajmund Nierychło (prezes Stowarzyszenia Przewoźników Transportu Samochodowego w Gliwicach), Maciej Wroński (Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego), Wojciech Jakóbik (analityk sektora energetycznego) 
Data emisji: 21.05.2018
Godzina emisji: 12.08

gs/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy to dobrze, że Polska kupiła kolekcję książąt Czartoryskich?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 13:30
Ta historia wciąż rozpala polityczne głowy. Za 100 mln euro do Skarbu Państwa trafiła Kolekcja Czartoryskich. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zakaz nocnej sprzedaży alkoholu to dobry pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 13:30
Od 9 marca obowiązuje znowelizowana ustawa o wychowaniu w trzeźwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zmiany w prawie łowieckim były potrzebne?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 13:30
Pod koniec marca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa łowieckiego. Osoby poniżej 18. roku życia nie mogą brać udziału w polowaniu. Minister środowiska zyskał nadzór na Polskim Związkiem Łowieckim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy nowe pomysły NFZ skrócą kolejki do lekarzy?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 09:22
Prezes NFZ zamierza skrócić kolejki do najbardziej obleganych specjalistów.
rozwiń zwiń